Sağlık

Uyku İlacı Kaç Saat Uyutur? (Damla, Hap)

Uyku İlacı Damla Kaç Saat Uyutur?

Uyku ilaçlarının insanlar üzerindeki etkileri, ilacın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Bir Uyku İlacı Kaç Saat Uyutur? Kişiye yazılan reçetede ilacın temel özelliklerine göre değişir. Uyku haplarında buluşan ana bileşen, ilacın etki süresini belirler. 

Elbette uyku ilacı kullanmanın asıl amacı uykusuzluk sorunundan kurtulmaktır. Rahat ve sürdürülebilir bir uykunun temelini oluşturmaktadır. İçeriden gelen kaygı ve gerilimi azaltır. Kişiyi ağırlaştırır ve yatıştırır. Bazı uyku haplarının uyuşturucu etkisi vardır ve bazen sizi umursamaz yapar. Kaslarınızda rahatlama ve gevşeme sağlar. Bazı ilaçlar uzun süreli kullanımda bağımlılık yapabilir. Bazı ilaçlar hızlı etki ederken bazıları yavaş etki etmektedir.

Difenhidramin, gama-aminobütirik asit (GABA), uyku evre değiştiricileri, benzodiazepinler, trisiklik antidepresanlar gibi birçok ilaç içerdikleri kimyasallar nedeniyle uykuyu tetikler. Bir Uyku İlacı Kaç Saat Uyutur? sorusunun cevabı, ilaçta bu kimyasalların bulunup bulunmadığına bağlıdır.

Uyku İlacı Kaç Saat Uyutur?

Genellikle uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından uyku ilaçları kullanılmaktadır. Uyku ilaçlarının bazı dezavantajları olduğunu da bilmek gerekir. Kişinin kullanacağı uyku ilaçları kişide bağımlılık yaratabilir. Başka bir deyişle, kişi zamanla sadece uyumak için kullandığı haplara bağımlı hale gelmektedir. Bu nedenle; Bu ilacı almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız ve bu ilaçları doktor reçetesi ile kullanmanız önemlidir.

Uyku Ilaci Damla Kac Saat Uyutur
UykuIlaci Damla Kac Saat Uyutur

Uyku hapı içindeki kimyasallara göre Uyku İlacı/Hapı Kaç Saat Uyutur? Uyku ilacı kullananların en çok merak ettiği şey ise uyku ilacı alarak kaç saat uyuyabilecekleri.

  • Bazı insanlar uyku hapı almaktan ve uyanamamaktan korkarlar. Ancak uyku hapı kullanırsanız etkileri en fazla 12 ila 15 saat sürer.
  • Özellikle antidepresanlar ortalama 8 ila 15 saat arasında huzur içinde uyumanızı sağlar.
  • Bitkisel uyku hapları da ortalama 8 saat rahat bir uyku sağlar.
  • Tabii ki, bu konuda bünyenizde çok önemlidir. Eğer zayıf bir vücudunuz varsa bu ilaçları doktor kontrolünde almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Uyku İlacı Damla Kaç Saat Uyutur?

Uyku haplarının etken maddesine göre uyku süresi uzar veya kısalır. Ortalama bir uyku hapı size 8 ila 12 saat arasında rahat bir uyku sağlar. Antidepresanlar ise 24 saate kadar uykunuzu getirebilir.

Uyku İlacı 2 Tane İçilir Mi?

İlaçla birlikte verilen broşürde böyle yazıyor olsa bile, yine de size hatırlatmakta fayda var. Uyku hapları; Önerilen dozdan fazlasını kesinlikle alınmamalıdır.

Uyku Hapını Kimler Kullanamaz?

Herkes uyku ilacı alamaz. Özellikle uyku apnesi denilen, geceleri nefes darlığı ve horlamaya neden olan durumlarda, geceleri kas gevşemesine neden olan yeşil reçeteli uyku haplarının kullanılması son derece sakıncalıdır.

Uyku İlacı Reçetesiz Alınır Mı?

Eczanelerde uyku ilaçları reçetesiz olarak satılmaktadır. Ancak antidepresanlar doktor tarafından reçete ile kullanılmalıdır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu