Sağlık

Ayaklarda Nasır, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi Hakkında Bilgi

Ayaklarda Nasır, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi  Nasır, ayaktaki sert, kalınlaşmış cilt bölgesidir ve sürtünmeye tepki olarak, genellikle uygun olmayan ayakkabılarla oluşur. Basınç küçük bir alanda yoğunlaştığında, merkezi çekirdeği olan bir nasır gelişebilir. Baskı azalmazsa nasır ağrılı hale gelebilir. Yaygın nasır bölgeleri ayak yumağı, ayak başparmağı altı, ayak parmak uçları ve herhangi bir kemik çıkıntısıdır. Ayak parmakları arasında, ter veya yetersiz kuruma nedeniyle cildin nemli olduğu yerlerde ‘yumuşak’ nasırlar gelişebilir. Bazen nasır basıncı iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da ağrı, şişlik ve kızarıklıkla sonuçlanabilir.

Ayaklarda Nasır

Nasır, ayaktaki sert, kalınlaşmış cilt bölgesidir ve sürtünmeye tepki olarak, genellikle uygun olmayan ayakkabılarla oluşur. Basınç küçük bir alanda yoğunlaştığında, merkezi çekirdeği olan bir nasır gelişebilir. Baskı azalmazsa nasır ağrılı hale gelebilir. Yaygın nasır bölgeleri ayak yumağı, ayak başparmağı altı, ayak parmak uçları ve herhangi bir kemik çıkıntısıdır. Ayak parmakları arasında, ter veya yetersiz kuruma nedeniyle cildin nemli olduğu yerlerde ‘yumuşak’ nasırlar gelişebilir. Bazen nasır basıncı iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da ağrı, şişlik ve kızarıklıkla sonuçlanabilir.

Ayaklarda Nasır Belirtileri

 • * Ayaktaki kalınlaşmış sert deri parçası
 • * Merkezi bir çekirdeğe sahip olabilecek sert, küçük bir cilt yumruğu
 • * Deri üzerinde beyaz ve lastik gibi yumrular (‘yumuşak’ mısırlar)
 • * Bölgeye basınç veya sürtünme uygulandığında ağrı.

Ayaklarda Nasırların Nedenleri

Tekrarlayan eylemlerden kaynaklanan baskı ve sürtünme, nasırların gelişmesine ve büyümesine neden olur. Bu basınç ve sürtünmenin bazı kaynakları şunları içerir:

 • Uygun olmayan ayakkabılar giymek. Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar ayak bölgelerini sıkıştırabilir. Ayakkabı çok gevşek olduğunda, ayağınız defalarca kayabilir ve ayakkabıya sürtünebilir. Ayağınız ayrıca ayakkabının içindeki bir dikişe veya dikişe sürtünebilir.
 • Çorapları atlamak. Çorapsız ayakkabı ve sandalet giymek ayaklarınızda sürtünmeye neden olabilir. Tam oturmayan çoraplar da sorun olabilir.
 • Alet çalmak veya el aletlerini kullanmak. Ellerinizdeki nasırlar, enstrümanların tekrar tekrar baskılanması, el aletleri kullanılması ve hatta yazı yazılmasından kaynaklanabilir.

Ayaklarda Nasır Tedavisi

Vücut, sert bir cilt alanı oluşturarak cilt dokularını baskı veya sürtünme hasarından korur. Yani baskı veya sürtünmenin nedeni bulunup ortadan kaldırılmadıkça nasır ve mısır oluşmaya devam edecektir. Mısır sıvaları gibi reçetesiz satılan tedaviler, yanlış kullanırsanız çevredeki sağlıklı cilde zarar verebilir. Kendinizi kazara kestiğinizde enfeksiyon riski olduğundan asla bir nasırı kesmeye veya kazımaya çalışmayın. Nasırınız varsa veya onları geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, tedavi için bir ayak hastalıkları uzmanına görünün.
Seçenekler şunları içerebilir:

 • Sürtünme ve basıncın nedenini belirleme ve ortadan kaldırma
 • Ağrıyı hafifletmek için nasır veya mısırın profesyonel olarak azaltılması
 • Basıncı yeniden dağıtmak için özelleştirilmiş dolgu
 • Uzun süreli basınç tahliyesi sağlamak için kalıcı ayakkabı ekleri (ortezler)
 • Uygun ayakkabılarla ilgili tavsiyeler
 • Günlük nemlendirici uygulamak gibi uygun ayak bakımı konusunda tavsiyeler.

Diyabetli Kişilerde Nasır

Tüm ayak sorunlarının bakımı özellikle şeker hastalığı olan kişiler için önemlidir. Doktorunuz veya ayak hastalıkları uzmanınız tarafından yönlendirin, ancak genel öneriler şunları içerir:

Ayak bakımını günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Çürükler, kabarcıklar, kırık veya çatlak cilt, sıcak veya soğuk alanlar, nasır ve nasırlar ve renk solması dahil olmak üzere yaralanma belirtileri için her ayağa bakın ve hissedin. Görme gücünüz zayıfsa, ayaklarınızı sizin için kontrol etmesi için başka birisini bulun. Deride bir kesik veya çatlak bulursanız, bölgeyi ılık tuzlu suyla yıkayın, antiseptik uygulayın ve temiz bir pansuman ile kapatın.

Nasırları kendiniz tedavi etmeyin. Bir ayak hastalıkları uzmanından tavsiye alın.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu