Sağlık

Kurdeşen Nedir? Türleri, Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi Hakkında Bilgi

Kurdeşen Nedir? Türleri, Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi Kurdeşen (ürtiker), genellikle birkaç dakika ile birkaç saat arasında gelip giden çeşitli şekillerde kabarcıklardan oluşan kaşıntılı bir döküntüdür. Kabarcıklar pembe veya beyazımsıdır ve cildin üzerinde yükselirler. En büyük kabarcıklar merkezi olarak soluklaşabilir ve böylece dışarıdan pembe bir halka alabilir. Ürtiker akut veya kronik olabilir ve durum alerjik olmayabilir. Altı haftadan uzun süredir tekrarlayan ürtiker salgınlarınız varsa buna kronik ürtiker(Kurdeşen) denir. Ürtikerin bir çeşidi anjiyo ödemdir.  Burada şişlik daha yaygındır ve ciltte daha derindir ve çoğunlukla göz kapaklarında, dudaklarda, dilde, üst solunum yolunda veya cinsel organlarda bulunur. Cilt daha az kırmızıdır ve fazla kaşınmaz. Anjiyo ödemdeki şişlik üç güne kadar sürebilir.

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen Nedir? Kurdeşen (ürtiker), genellikle birkaç dakika ile birkaç saat arasında gelip giden çeşitli şekillerde kabarcıklardan oluşan kaşıntılı bir döküntüdür. Kabarcıklar pembe veya beyazımsıdır ve cildin üzerinde yükselirler. En büyük kabarcıklar merkezi olarak soluklaşabilir ve böylece dışarıdan pembe bir halka alabilir.
Ürtiker akut veya kronik olabilir ve durum alerjik olmayabilir. Altı haftadan uzun süredir tekrarlayan ürtiker salgınlarınız varsa buna kronik ürtiker(Kurdeşen) denir

Farklı Kurdeşen Türleri Nelerdir?

Fiziksel ürtiker, alerjik olmayan, kronik ürtiker durumlarının ayrı bir alt grubudur. Ürtiker daha sonra soğuk, sıcak, çizik veya derin baskı gibi fiziksel faktörlerin cilde etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. En yaygın olanı ciltte bir çizik kaşınmaya ve muhtemelen çiziklere karşılık gelen ciltte kırmızı şişmeye neden olur. Derideki değişiklikler, çizilmeden sonra hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve ayrıca kısa sürer. Dermografizm, cilt üzerinde çizim anlamına gelir. Dermografizm, bazı bağlamlarda ürtiker olarak da adlandırılır. Bu durum çok yaygındır ve zararsızdır ve genellikle sadece birkaç yıl sürer. Ürtiker, yaygın bir cilt hastalığıdır.  Akut, alerjik ürtiker en çok çocuklarda görülür. Kadınlarda ürtiker erkeklerden üç kat daha fazladır.

Kurdeşen Nedenleri Nelerdir?

Ürtikerin arkasındaki mekanizmalar hakkında hala çok az şey biliyoruz. Bağışıklık sistemi ve alerjik reaksiyonların önemli bir rol oynaması muhtemeldir. Enfeksiyonlar, çocuklarda ürtikerin en yaygın nedenidir. Arılardan vb. Böcek ısırıkları ve sokmaları ürtikere neden olabilir. Vücudun iç organlarının hastalıkları, ürtiker salgınlarının nadir fakat önemli bir nedenidir.

Kurdeşen Teşhisi Nasıl Yapılır?

Görünüş tipik bir ürtikerdir ve doktor genellikle bunun ne olduğunu kolayca görebilir. Sorun nedeni bulmak olabilir. Doktor, durumun fiziksel ürtikere bağlı olduğundan şüphelenirse, cildi soğuğa, suya veya çiziklere maruz bırakarak kabarcıklara neden olmaya çalışabilir. Bu tür faktörlerin tetiklemediği kronik ürtikerde, doktor başka bir olası neden bulmak için daha ayrıntılı inceleme yapacaktır.

Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ürtiker çoğunlukla zararsız ve masumdur. Orta derecede rahatsızlıklarda tedavi gerekmez. Kaldırılabilecek kanıtlanmış bir neden varsa, bu elbette en iyisidir. Nöbet geçirmeden önceki saatlerde temas halinde olduğunuz veya yediğiniz her şeyi yazmanız yararlı olabilir. Belirli bir tür gıdanın salgınları tetikleyeceğinden korkuyorsanız, gıda beyanlarından haberdar olmalısınız.
Soğuk bir duş veya soğuk sargı, akut kaşıntıyı hafifletebilir. Kaşıntıdan kaçınmak zor olabilir, ancak ciltte kaşıntı ile rahatsızlıklar arttığı için önemlidir. Cildi nemlendirici ile yağlamak, kaşıntıyı bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu