Çoçuk

Çocuğum Neden Kilo Almıyor? Nedenleri Nelerdir?

Çocuğum Neden Kilo Almıyor? Çocuklarda zayıf kilo alımına neden olan birçok faktör vardır. Bu tür nedenleri teşhis etmek ve bunları derhal tedavi etmek, başka sorunlardan kaçınmak için gereklidir. Çocuklarda zayıf kilo almanın yaygın nedenlerine bir göz atalım.Çocukların yiyeceklere karşı huysuzlaşması oldukça yaygındır. Ebeveynler, bu seçici tutum nedeniyle çocukları doğru beslenemediğinde genellikle ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır. Çocukların büyümesi genellikle bir çocuktan diğerine farklılık gösterir. Kalıtım, beslenme ve besin alımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Dolayısıyla, çocuklarınız farklı büyüme belirtileri gösteriyorsa, o zaman açıkça ciddi bir şekilde bakmanız gereken bir konudur

Çocuklarda Zayıf Kilo Alımının Nedenleri

Çocuklarınızın boyuna ve yaşına göre uygun kiloya sahip olması gerekir. Bu bilinir veya vücut kitle indeksi. Yaşın da değişkenlerden biri olduğu vücut ağırlıkları ile bireyin boyu arasındaki ilişkidir. Sağlıklı kalmak için herkesin uygun bir vücut kitle indeksine sahip olması gerekir.
Obezite hiç istenmez ama minimum kiloya sahip olmak çok önemlidir. Bazen çocuklarda kilo alımının yeterli olmamasının çeşitli nedenleri vardır. İşte açıklanan nedenlerden bazıları, şunlardır.

Hastalık Belirtileri

Hastalık Belirtileri
Hastalık Belirtileri

Bazen hastalık yüzünden, çocuğunuz biraz kilo vermiş olabilir. Bu bir zayıflık işaretidir. Bununla birlikte, kilo kaybı son hastalıktan kaynaklanıyorsa endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü çocuğunuz iyileştiğinde kilolarını yakında geri alacaktır. Bunun için doğru teşhis ve doğru zamanda doğru ilaç tedavisi son derece önemlidir. Çocuğunuzun sağlığında herhangi bir anormallik bulursanız, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Doğru Beslenmeyi Almamak

Çocuklarınızın gelişimlerinin ilk yıllarında en iyi beslenmeyi almaları çok önemlidir. Zihinsel ve fiziksel sağlıklarının gelişiminin zirvesinde olduğu bu çok önemli zamandır. Yani çocuğunuz belirli yiyecekleri yemek istemiyorsa, yiyecekleri çekici kılarak bu yiyecekleri sevmesini sağlamak sizin sorumluluğunuz olur. Çocuğunuzun yemeği sevmesini sağlamak için aynı malzemelerle bazı ilginç tarifler deneyin.

Hormon Eksikliği

Büyüme hormonlarının eksikliği, vücut büyüme ve gelişme için uygun metabolizmaya sahip olmadığından, zayıf kilo alımına da neden olabilir. Yani hormonal dengesizlik nedeniyle çocuklarda kilo alımı yetersizdir.

Erken doğum

Erken doğan çocuklar, iyi beslenseler bile kilo alma eğilimindedirler. Bu ciddi bir sorundur, ancak uygun ilaç ile tedavi edilebilir.

Yiyecekler

Bazı çocukların belirli yiyeceklere alerjisi olabilir. Bu durumda bu tür yiyecekleri yemeye zorlanamazlar. Sonuç olarak, doğru beslenmeyi absorze edemezler ve böylece büyüme oranını yavaşlatırlar. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun uygun beslenmeyi alması için ikame besleyici yiyecekleri bulmanız gerekir.

Kronik Hastalıklar

Anemi, hipotiroidizm, hipertiroidizm vb. Hastalıklar da çocuklarda büyüme oranını engeller. Bu gibi durumlarda, zayıf kilo alımının gerçek nedenini bilmek için doğru bir teşhis çok önemlidir ve uygun tedavi hemen başlamalıdır.

Evde Sorunlar

Bazı ailelerde ebeveynler arasında çok sayıda sorun vardır. Sonuç olarak çocuklar acı çekiyor. Ebeveynler kendi hayatlarıyla meşgul, çocukları bakıcılara bırakıyor. Bakıcılar, ebeveynlerin olması gerektiği kadar şefkatli olmayabilir. Çocuklar ebeveynlerinden sevgi ve sıcaklıktan mahrum kaldıklarını hissederler. Bu, çocuklarda büyüme oranını engelleyen zihinsel bir stres yaratır.

Çocuklara uygun şekilde bakmak ebeveynlerin sorumluluğundadır. Çocuğunuzun büyümesinin aniden durduğunu ve şiddetli bir şekilde kilo verdiğini fark ederseniz derhal doktora danışın.

https://youtu.be/STDTKERcII8

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu