Çoçuk

Çocuğunuzun Sağlıklı Kilo Vermesine Yardımcı Olmak İçin İpuçları

Çocuğunuzun Sağlıklı Kilo Vermesine Yardımcı Olmak İçin İpuçları Çocukları sağlıklı kiloyu korumaya teşvik etmek, yaşamları boyunca bu alışkanlığı takip etmeleri için çok önemlidir. Çocukların sağlıklı kilolarını korumalarına yardımcı olacak ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Obezite nin çocuklar arasındaki etkileri artık beslenme ve çocuk sağlığı dünyasında en çok tartışılan konulardan biridir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun sağlıklı kilo aralığında kalmasını sağlamak sizin görevinizdir, aksi takdirde çocuğunuz yüksek tansiyon, kolesterol, kalp sorunları, kemik sorunları vb. Gibi çeşitli hastalık türlerine yapısal bir yaklaşım uygularsanız maruz kalabilir.

O zaman çocuğunuzu sağlıklı bir kiloda kalması için motive etmek hiç de zor değildir. İşte atabileceğiniz adımlardan bazıları.

Rol Modeli Olun

Sağlıklı kalmanın ve fazla kiloları vermenin önemini vurgulamak için sadece öğüt vermek yeterli değildir. Çocuklar örnek olarak sizi izleyecek ve takip edecekler, bu yüzden onlar için bir rol model olmaya çok çalışıyorlar. Doğru yiyecek gruplarını tüketmeye ve fiziksel olarak zinde olmaya karar verin. Çocuğunuz bu seçimleri yaptığınızı görürse, o zaman örneğinizi takip etmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak daha mümkün hale gelecektir. Ailenin tüm üyeleri mutfağa getirilen yiyecek türünü değiştirerek yeme alışkanlıklarını değiştirebildiğinden, aile olarak sağlıklı yemek yemek de kolaydır.

40 Dakika Kuralına Uyun

Çocuğunuzun / çocuklarınızın haftada en az 5 kez 40 dakika fiziksel aktivite yapmasını sağlayın. 40 dakikanın mutlaka bir araya gelmesi gerekmez; bunların tümü, günün sonunda toplamları 40 dakikaya kadar çıkan daha kısa zaman dilimleri olabilir. Egzersizi onlara bir angarya olarak verirseniz çocukların motivasyonunun düşeceğini unutmayın .
Egzersizi onlar için eğlenceli hale getirin ve meşgul hissetme olasılıkları artacaktır. Dans, koşu, atlama oyunlarından oluşan aerobik aktiviteler çocuklar için mükemmel olacaktır. Kas geliştirme faaliyetleri için, oyun alanı ekipmanlarına ve ağaçlara tırmanmalarını sağlamak iyidir. İp atlamayı öğrenmek veya basketbol oynamak gibi kemik geliştirme aktiviteleri de tavsiye edilir. Her şey başarısız olursa, en sevdiğiniz ünlülerin (çocuklarınızın sevdiği) ev dans videolarını getirin ve çocuklarınızla birlikte müzik eşliğinde dans edin. Çocuklar fiziksel aktivitelere katıldıklarında daha aç hissetme eğilimindedirler ve yemek yerken telaş yapmazlar .

Egzersiz Konusunda Organize Olun

Egzersizi ayrı bir olay olarak değil, hayatınızın ayrılmaz bir parçası olarak ele alın. Çocuklarınız, katılmak istedikleri türden egzersiz aktivitelerini seçebilmelidir. İsterseniz, kütüphaneye birlikte bisiklet sürerek veya birlikte koşarak çok küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Çocuklarınızla oturun ve haftanın hangi günü hangi aktivite veya egzersizlerin yapılacağını doldurarak bir aile egzersiz sayfası hazırlayın. Unutmayın ki egzersiz seanslarını kaçırmaya başlarsanız, er ya da geç çocuklarınız da sizin örneğinizi takip edecek. Organize ve disiplinli olun ve egzersizi en önemli aile önceliklerinden biri yapın.

Hedeflere Ulaşmada Ödül Verin

Sağlıklı beslenme ve her gün egzersiz yapma planı uygulamaya konduğunda, çocuklarınızın ideal sağlıklı kilosuna doğru yavaş yavaş ilerlediğini göreceksiniz. Çocukların takdir edilmeyi ve ödüllendirilmeyi sevdiklerini unutmayın; bu nedenle, aylık veya iki haftada bir kilo verme hedeflerine ulaştıklarında çabalarını takdir edin.
Çocuklarınızı bir filme götürerek ya da yeni kıyafetler ya da video oyunları satın alarak ya da sevdikleri başka bir aktiviteyle meşgul ederek kilo verdiklerinde ödüllendirin. Kilo verme dönüm noktalarının ödüllendirilmesi ve farkına varmak, çocuğunuzun sağlıklı beslenme ve egzersiz planıyla birlikte kilo verme becerisine daha fazla güvenmesini sağlayacaktır.
Bir ebeveyn olarak, kilo yönetimi çabaları bağlamında çocuğunuza destek ve cesaretlendirici olmayı unutmamalısınız. Daha sağlıklı bir kiloya doğru atılan her küçük adım büyük bir fark yaratır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu