Faydalı Bilgiler

El ve Yüz Havluları Makinede Hangi Programda Nasıl Yıkanır?

Havlular gerek banyoda gerekse mutfakta en sık kullandığımız bir üründür. Bu sebeple de oldukça çok kirlenirler. Peki, bu kadar çok kirlenen banyoda kullanılan ve mutfak kullanılan havluları nasıl yıkanmalı?, çeyizlik havlu nasıl yıkanır?

El ve Yüz Havluları gerek banyoda gerekse mutfakta en sık kullandığımız bir üründür. Bu sebeple de oldukça çok kirlenirler. Peki, bu kadar çok kirlenen banyoda kullanılan ve mutfakta kullanılan havluları makinede nasıl yıkanmalı?, çeyizlik havlu nasıl yıkanır?

Mikrop ve bakterilerin havlularda barınmasını istemiyorsanız onları düzenli olarak yıkamanız gereklidir. Örnek vermek gerekirse daha duştan çıktığınız an havlu ile bedeninizi kuruladığınızda dahi, ölmüş deri hücreleriniz havlunuza yapışacaktır. Havlunun yapısına geçen bu hücreler, ortamdaki nemin de etkisiyle mikropların çoğalmasına sebep olacaktır. Bundan ötürü havluların her hafta yada birkaç kullanımda bir kere yıkanması tavsiye edilmekte. Kullandıktan sonra kesinlikle havlunuzu tam manasıyla kuruyabilmesi için düzenli bir şekilde asmalısınız.

El Yuz Havlulari Hangi Programda Yikanir
El Yuz Havlulari Hangi Programda Yikanir

Havlu her evde en çok kullanılan eşyalardan bir tanesidir. Ne yazık ki hatalı yöntemle yıkanan havlular zaman içinde sanki keçeleş gibi olurlar. Havlunun bu durumu kalitesinden çok kullanım veya yıkama hatasıyla alakalıdır. Havlular hangi programda yıkanır.

El ve Yüz Havluları Nasıl Yıkanır? Yumuşacık Havlu Yıkama Yöntemi?

Evde En çok kullanılan havlular nasıl yumuşatılır ve yıkanır diyerek merak ediyorsanız, merak edilen her şey yazımızın devamında yer almaktadır.

El ve Yuz Havlulari Nasil Yikanir
El ve Yuz Havlulari Nasil Yikanir
  1. Öncelikli olarak havluları renklerine göre ayrıştırın.
  2. Yıkamak istediğiniz havluların etiketlerini iyice okuyun ve etiketinde belirtilen ısı derecesini öğrenin.
  3. Gelişi güzel yüksek ısıda yıkanan havluların, dantel, püskül güpürlü gibi detayların kırışmasına sebep olur ve kötü bir görüntü oluşturur.
  4. Yıkanması gereken havluları biriktirerek hepsini bir arada yıkayın.
  5. Kıyafetler ile ayni anda  yıkadığınız havlular hemen kazık gibi olur.
  6. Genelde şebeke suları havluları sertleştirir.
  7. Genelde havlular kazık gibi olmasını yani sertleşmesini önlemek için yıkarken bir miktar sirke kullanarak yıkamaya özen gösterin.
  8. Eğer havlularınız çok kirliyse, makineye atmadan evvela sıcak su ve beyaz sabun ile elinizde biraz ovun sonrasında makinede yıkayın.
  9. Beyaz olan ve işlemesiz olan havluları 90 ile 95 derecede, renkli ve işlemesiz havluları dahi 50 ile 60 derecede yıkayın.
  10. Yıkamayı bitirdikten hemen sonra havlularınızı zaman kayıp etmeden hemen asin

El ve Yüz Havluları Hangi Programda Yıkanır?

Evde kullandığınız havlularınızın genel etiketlerinde yıkama talimatı ve kullanım detaylarını inceleyerek en doğru yıkama yöntemini bulunabilir. Çünkü birtakım havluların kumaş dokuları çok yüksek sıcaklıktaki yıkamaya elverişli olmayabilir. Bu da evde kullanılan havlularınızın kullanım ömrünü azaltacaktır. Bu sebeple havluların etiketinde bulunan sıcaklıkta havlularınızı yıkamaya itina göstermelisiniz. Tavsiye edilen yıkma önerisi; çamaşır makinesinde Genelde Havlular 40 derece sıcaklıkta yıkanması.

Havlular Yıkmadan Sonra Neden Sertleşir?

Havluları kurutma makinesinde kurutmak veya petek üstünde kurutmak genelde yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Havlular direkt olarak ısıya maruz kaldıklarında keçeleşmeye başlar. Havluları yıkama sonrasında asarak acık havada kurutulmalı. böylelikle en çok kullanılan havlularda sertleşme olmaz.

Çamaşır Makinesinde Havlular Nasıl Yıkanır?

El Havluları, çeyizlik havluyu çamaşır makinesinde yıkarken makinenin yumuşatıcı gözüne yarım çay bardağı beyaz sirke ekleyin ve bu sayede yumuşacık havlulara sahip olabilirsiniz.

Yeni Alınan El ve Yüz  Havlular En İyi Nasıl Yıkanmalı?

Yeni havluları yukarda belirtilen yıkama talimatlarına uyarak yıkarsanız beyaz ve yumuşak havlularınıza kavuşabilirsiniz. Ayrıca Yeni olan havluları kullanmadan önce yıkamak gereklidir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu