Sosyal Medya

Google Drive Nedir? Google Drive Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Google Drive nedir ,nasıl kullanılır soruları yeni kullanıcılar için  internet ortamında çok sorulmuştur.

Google Drive Nedir; Tüm Dünya’da çok yaygın bir şekilde kullanımı tercih edilen bu uygulama. Ülkemizde ise Drive uygulamasında bir çok kişi kullanmaktadır. İnternet ile dosya, tablo, evrak oluşturulması ve depolanması ayrica yedeklenmesini yapan Google nün sunmuş olduğu hizmettir. Google Drive nedir ,nasıl kullanılır soruları yeni kullanıcılar için  internet ortamında çok sorulmuştur.

Google Drive uygulaması ne için kullanılmakta; dosyaları basit bir şekilde yönetme ve eşleme yapabilme olanağı taşımaktadır. Bu uygulama Google yönünden tasarlanmıştır.

Google Drive Nedir?

Google Drive, Google tarafından oluşturulmuş olan ve Google tarafından yönetilen bir dosya ve senkronizasyon hizmeti. Size Pc ve telefon arasında ki senkronizasyonu sunmakta. Ya da direkt olarak değişik bilgisayarlardan dahi drive üzerinden ulaşabilirsiniz.Eğer Bu hizmet yardımıyla kullanıcılar bulutta belge depolama, dosya paylaşma ve iş birliği yaptığı şahıslar ile dokümanları planlama gibi imkanlar yer almaktadır. Ayrica Sorun yaşamadan paylaşım ve başka işlemlerin gerçekleşmesi sağlanmakta.

Google Drive işlemlerinizi mobil telefonunuz üzerinden yani akili telefonunuzda gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet sitesi üzerinden giriş uygulamak dilerseniz ,Google Drive adresine tıklayarak kullanabilmeniz mümkün. Daha sonra ise Google Drive giriş yapılmaktadır

Ayrica Google drive 15 GB’lık depolama alanına kadar bedava bir hizmet sunmakta. Eğer daha çok depolama alanına gereksinim duyuyorsanız 30 GB’lik ücretli bir alan sağlamaktadır.

Google Drive Nasıl Kullanılır? 2021

Google nin Drive uygulamasını kullanıyorsanız eğer bilgisayarınızı ve telefonunuzu senkronize etme imkânı sunmaktadır.Ayrica Google Drive hesabına dosya yüklemenin değişik yöntemleri bulunmaktadır. Eğer dosya yüklemesini bilgisayarınızdan yapacaksanız ilk evvela drive.google.com adresine girmeniz gereklidir. Hesabınıza girdikten sonra ise yeni diye dosya yükle kısmına tıklamanız yeterli olur. Daha sonra yüklemek dilediğiniz dosyaya tıklamanız yeterlidir.

Google Drive Nedir Nasil Kullanilir
Google Drive Nedir Nasil Kullanilir

Google Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Drive dosya yüklemek için yükleyeceğiniz dosyayı sürüklemeniz de yeterli olmaktadır. Bunu yapabilmek için adrese girerek klasör oluşturmak gerekmekte. Daha sonra yüklemek istediğiniz dosyaları Mouse yardımı ile klasöre sürükleyebilirsiniz.

Drive Dosya Kaydetme Yükleme

Google Drive Yedekleme; kaydetmek dilediğiniz dosyalar varsa, ilk evvela Google hesabınızdan drive giriş yapın. Sayfanın sol üstündeki renkli Yeni + ye tıklayarak, yüklemek dilediğiniz dosyaları seçip, Drive yükleme işlemini yapın.

Mobil uygulamada ise kullanımı Yeni + tuşu ekranın sağ altında bulunmaktadır.

  1. Dokümanlar;
  2. Resimler;
  3. Ses;
  4. Video

gibi dosyalar yüklenmektedir.

Drive Dosya Kaydetme Yukleme
Drive Dosya Kaydetme Yukleme

Google Drive Dosya Silme

Drive Dosya Silme Nasıl Kullanılır; Sol taraftaki menüden ise Google Drive kapasitenizin ne kadar dolu olduğunu görebilir, silmiş olduğunuz dosyaları bilgisayarınızdaki gibi çöp kutusundan geri alinabilir.

Belirtmek isterim ki Google Drive altyapısı aynı bilgisayarınızdaki çöp kutusunun mantığı ile çalışmaktadır. Sildiğiniz dosyalar mutlak silinmez öncelik olarak çöp kutusuna gönderir daha sonrasında ise kesinlikle silmek isterseniz buradan silmeniz gerekmektedir.

Drive Dosya depolama alani
Drive Dosya depolama alani

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu