Sağlık

Kış Aylarında Boğaza Nasıl Bakılmalı ve Korunmalıdır

Kış aylarında görülen öksürük, hapşırma, yutkunmada zorluk gibi hastalıkların büyük çoğunluğu boğazların üşütülmesinden kaynaklanıyor. Bu hastalıklara yakalanmamak için boğazın soğuktan korunması büyük önem arz ediyor.

Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde çocuklar ve yetişkinler dahil toplumun hemen her kesiminde hastalıklar daha fazla baş göstermeye başladı. Öksürük, burun akıntısı, ateş, yutkunmada zorluk gibi hastalık belirtileri artmaya başladı. Kış aylarında görülen bu hastalıkların büyük çoğunluğu boğazın üşütülmesinden kaynaklanıyor. Bu hastalıklara yakalanmamak için boğazın soğuktan korunması büyük önem arz ediyor.

Kış Aylarında Boğaz Nasıl Korunmalı?

Mevsim geçişleri dolayısı ile yaşanan hastalıklarda en fazla şikâyet boğazlardan gelmektedir. Üst ve alt solunum yolu rahatsızlıkları, grip, nezle gibi hastalıkların önüne geçmek ve boğazınızı korumak için yapmanız gereken öncelikli işlerin aşında kışlık kıyafet giymek geliyor. Boynunuza atkı takmalı, kafanızı bere ya da şapka tarzı soğuktan koruyucu giysiler kullanmalısınız.

Kis Aylarinda Bogaz Nasil Korunmali
Kis Aylarinda Bogaz Nasil Korunmali

Kışın sıcak ev ya da ofis gibi ortamdan çıkan insan vücudu, dışarıdaki ani soğuk havaya karşı savunmasız kalacağı için, yüksek sıcaklık değişimine uğrar. Buna bağlı oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek için kışlık kıyafetler ile vücut ısısını korumak önemlidir.

Hijyene Daha Fazla Dikkat Edin

Kışın boğazları korumanın en önemli yollarından biri de hijyene daha fazla önem vermekten geçiyor. Hasta olduğunu bildiğiniz ya da öksüren hapşıran kişiler ile aynı ortamda bulunmamalısınız. Kalabalık ortamlardan çıkınca ya da toplu ulaşımdan inince mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Elinizi yıkamadan bir şey yeyip içmemelisiniz. Buralarda bulunan virüsler direk vücudunuza gidebilir. Koronavirüs dolayısı ile hayatımızın bir parçası olan maskeyi, kullanmaya da devam etmelisiniz. Özellikle kalabalık ortamlarda boğazınızı ve sağlığınızı korumak için maske kullanımına çok daha fazla önem vermelisiniz.

Öksürük Şurubu ile Hastalıkların Önüne Geçin

Tüm önlemleri almanıza rağmen, sizin ya da çocuklarınızın boğazı tahriş olmaya başladı ise, o zaman güçlü doğal bitki ekstreleri içeren formülleri bulunan takviye ilaçları kullanabilirsiniz. Sadece eczanelerden alacağınız doğal ekstreler içeren öksürük şurubu, öksürük ve boğaz ağrınızı yatıştırır, koruyucu etki gösterir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştiren bu öksürük şurupları, yutak mukozasının tahriş edici dış faktörlerle temasını engelleyerek boğazınızı korur. Balgamın boğazdan atılmasına da yardımcı olan doğal ekstreler içeren öksürük şurupları, boğazın tahriş olmasını da engeller ve boğaz iltihabına karşı koruyucu etki gösterir.

Boğaz Spreyi ile Boğazınızı Tahrişten Koruyun

Doğal ekstreler içeren öksürük şuruplarında olduğu gibi, yine eczanelerden alabileceğiniz doğal ekstreler içeren boğaz spreyi de boğazınızı korur, soğuk algınlığınızı yatıştırır ve koruyucu etki sağlar. Doğal ekstreler içeren boğaz spreyleri boğazınızda oluşacak tahrişi engellediği gibi, iltihap oluşumunu da bertaraf eder ve yutkunma ağrısını ortadan kaldırır.

Doğal ekstreler içeren hem öksürük şurubu hem de boğaz spreyi kullanımında mutlaka eczanelerde satılan ürünleri tercih etmelisiniz. Eczacınızın tavsiyelerine uygun olarak bu ürünleri kullanmalısınız. Merdiven altı ürünlerden uzak durmalısınız. Merdiven altı ürünler, sağlığınızı korumadığı gibi, sağlığınızın daha kötü bir hale gelmesine de neden olabilir.

Eczacınıza danışarak aldığınız ve uyguladığınız öksürük şurubu ya da boğaz spreyi kullanmanıza rağmen hastalığınız geçmedi ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek, doktora muayene olmalısınız.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu