Dini Bilgiler

Sağ Göz ve Sol Göz Seyirmesi – Ne Anlama Gelir – Dini Anlamı Nedir?

Sağ Göz ve Sol Göz Seyirmesi gibi sorular internet ortamında fazlaca araştırılmaktadır. Sağ Göz ve Sol Göz Seyirmesinin bu kadar merak edilmesinin sebebi geçmişten beri farklı anlamlarda kullanılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Göz seyirmesi, bir çok insanın günlük hayatta defalarca duyduğu bir terimdir. Ancak bir çok kişi bu terimin anlamını ve nedenini bilmemektedir. Göz seyirmesi veya blefarospazm (göz kapaklarının istemsiz bir şekilde hareketlenmesi kasılması) ile aynı anlama gelmektedir. Bu yazımızda Sağ Göz ve Sol Göz Seyirmesi ne demek hakkında bilgiler aktaracağız.

Sağ Göz ve Sol Göz Seyirmesi Anlamı İslamda Nedir?

Halk arasında İslamda anlamı olarak “sağ göz seğirirse hayra veya sol göz seğirirse şer olarak” yorumlanmaktadır. Aslında bunlar göz hastalıkları, astigmat, göz tansiyonu gibi olayların habercisidir. Örneğin gözlük takıyorsanız numaranız artmış olabilir bir doktora gitmenizde fayda var.

Sağ Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir İslam’da

Özellikle bir çok hastalığın neden olduğu göz seğirmesi halk arasında bir çok farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Peygamber Efendimiz. “Nass” adı verilen her türlü anlamsız gelenek ve inancı reddetmiş ve insanları bundan vazgeçirmeye çalışmıştır.

  • Sağ Göz Seyirmesi halk arasında dini anlamı; Halk arasında “Sağ göz seyirmesi hayra, sol göz seyirmesi şer’e yorumlanır” diye bilinmektedir. Fakat uzmanlara göre gözünüzün sık sık seğirmesi gizli astigmatizma, miyop veya hipermetrop başlangıcı olabilir.

Sol Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir İslam’da

Göz seyirmesi stres kaynaklı veya fiziksel rahatsızlık nedeniyle oluştuğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Sık sık bu durum ile karşılaşıyorsanız doktorlardan yardım alınması tavsiye edilmektedir.

Sag Goz ve Sol Goz Seyirmesi
Sag Goz ve Sol Goz Seyirmesi

Hadis-i Şerif bunların hiçbir anlam ve etkisinin olmadığı. Sol göz kapağının seğirilmesinin ne zararı ne de faydası olduğu bildirilmektedir.

  • Sol göz Seyirmesinin halk arasında İslamda anlamı; Halk arasında “sağ göz seyirdi mi hayra, sol göz seyirdi mi şer’e yorun” denilmektedir.

İslâm’da taşe’üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe’ül (iyiye yorma) dır.” (Buharî, Tıb, 54)

Sol Göz Seyirmesi anlamı İslamda
Sol Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir İslam’da
3/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu