Sağlık

Secita Nedir? Reçetesiz Alınır Mi? Secita Kilo Aldırır mi?

Secita Nedir? Reçetesiz Alınır Mi? Secita Kilo Aldırır mi?, Ne İçin Kullanılır?, Kilo Aldırır Mi?, Fiyati Nedir? 2021, Bağımlılık Yapar mı?,

Secita Nedir?; Antidepresan grubunda bulunan bu ilaç olan 5, 10, 15 ve 20 miligramlık 28,56 ve 84 film tabletlik ambalajlarda bulunmaktadır. Beyinde dengesiz duruma gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.

 • Majör depresif durumlar;
 • Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu;
 • Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi);
 • Yaygın anksiyete bozukluğu;
 • Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) tedavilerinde kullanılmaktadır.

Secita Nedir?

Bu İlacın Etken Maddesi; Essitalopram okzalat’tır. Secita, 28, 56 ve 84 film kaplı tabletlik Blister ambalajlarda satılmaktadır. Beyaz renkte, oval, bir yüzünde kırma çizgisi, başka yüzünde “El5” amblemi bulunmaktadır.

Secita Nedir
Secita Nedir

Bu İlaç Depresyon (Majör depresif durumlar) ve anksiyete bozuklukları tedavisinde etkilidir.

Secita Ne İçin Kullanılır?

Bu ilaç beyinde dengesiz hale gelerek endişe kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Yani Depresyon ve Anksiyete bozuklukları tedavisinde etkilidir.

 1. Agorafobili ya da agorafobisiz panik bozukluğu;
 2. Yaygın bunaltı bozukluğu;
 3. Majör depresif bozukluk;
 4. Obsesif ve Kompülsif bozukluk;
 5. Sosyal anksiyete (sosyal fobi) bozukluğu;
 6. Yaygın anksiyete bozukluğu
 •  Agorafobili panik bozukluğu; Sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten Korkma durumudur.
 • Yaygın anksiyete bozukluğu; Birçok konu ve çeşitli sebeplerden dolayı duyulan, yaygın kronik ve uzun süreli endişe ve kaygı halidir.
 • Majör depresif bozukluk; Kişinin sosyal aktivitelerini ve günlük yaşamını rahatsız edecek düzeyde düşünme, konuşmada ve vücut hareketlerinde yavaşlama umutsuzluk, Çaresizlik boşlukta olma hissi, değersiz ve suçlu hissetme, ağlamaklı olmak, memnuniyetsizlik, öfke patlamaları, sinirlilik, yılgınlık, uyku bozuklukları, yorgunluk hissi, enerji eksikliği, karar vermede ve hatırlamada güçlük çekmek, günlük yaşamda iştahta azalma veya artma durumudur. Ayrica kişiye majör depresyon teşhisi konulabilmesi için majör depresyon belirtilerinin en az 2 hafta devamlı olarak görülmesi gerekir.
 • Obsesif kompülsif bozukluk; Mantık dışı düşüncelerin ve korkuların kişiyi sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır.

Bu ilaç yukarıdaki belirtilen durumların tedavisinde kullanilmaktadir.

Secita Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Uzman hekiminiz belirtilen bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Kesinlikle tedavi boyunca lütfen doktorunuzun direktiflerine uyulması gerekmektedir.

 1. Kullanılan ilacın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte içilmelidir.
 2. Her gün bu ilacın dozu aynı saatte alınmalıdır.

Secita Reçetesiz Alınır Mi?

Antidepresan grubunda bulunan Secita 5, 10, 15 ve 20 miligramlık 28 film tabletlik ambalajlarda satılmaktadır. Fakat bu ilaç kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır. Secita beyaz reçete ile satılmaktadır. Reçetesiz satın alınamaz.

Secita Kilo Aldırır Mi?

Evet. Secita ilacı kilo aldırabilir. Kilo durumunda artma yada azalma bu ilacın kullanımına tabi olarak gözlemlenebilmektedir.

Secita Fiyati Nedir? 2024

Normal beyaz reçeteli olarak satılan bu ilaç  5, 10, 15 ve 20 mg Film Tablet şeklinde satılmaktadır. Bu ilacın 10 mg 28 film tablet 2024 yılı fiyatı 129.83 TL‘dir.

Secita Bağımlılık Yapar mı?

Prospektüs üzerinde Bağımlılık yaptığına dair herhangi herhangi bir uyarı bulunmamaktadır. 

Nesibe Polat

Aslen İzmirliyim Konyada yaşıyorum. Editörlük işine yeni başladım GNCbilgi.com blog sitesine editörlük yapmaktayım. Gncbilgi.com'un ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu