Telefon

Son Hat Artık Kullanılamıyor Hatası ve Çözümü

iPhone marka telefon alanlarda zaman zaman son hat artık kullanılamıyor hatası ortaya çıkıyor. Ancak bu hata canınızı fazla sıkmasın çünkü çözümü basittir. Yazımızı takip ederek son hat artık kullanılamıyor hatasının nasıl çözüleceğini öğrenebilirsiniz.

Son Hat Artık Kullanılamıyor Ne Demek?

iPhone’unuzu ilk kez etkinleştirdiğinizde ve arama yapmak istediğinizde oluşan bir hatadır. Ancak, bazı kullanıcılar yeni etkinleştirilen iPhone’larda bu hatayı yaşayabilir. Yazımızın devamında sizler için Son Satır Artık Kullanılamıyor düzeltmelerinden bahsettik.

Son Hat Artık Kullanılamıyor Hatası Hangi Telefon Modellerinde var?

Genellikle son hat artık kullanılamıyor hatası iPhone Max, iPhone XS, iPhone XR modelleri gibi çift e-SIM kullanabileceğiniz cihazlarda ortaya çıkıyor.

iPhone SIM Yok Servis Yok Hatasi
iPhone SIM Yok Servis Yok Hatasi
 • Telefonunuzu güncellediniz mi? Eğer güncellemediyseniz hemen güncelleyin. Cihazın güncellenmemesi bu tür sorunlara sık sık neden olmaktadır.
 • Telefonda arama kayıtlarınızı sildiniz mi? Eğer silmediyseniz hemen tüm arama kayıtlarını silin. Arama kayıtlarını uzun süre telefonda tutmak bu tür sorunlara yol açabiliyor.

1: Çözüm Son hat artık kullanılamıyor hatası düzelmediyse:

 • Şimdi son yapacağınız işleme bakalım. iPhone cihazınızı yeniden başlatın.

2: Çözüm Son hat artık kullanılamıyor hatası düzelmediyse;

 • Ağ ayarlarını sıfırlayın.
 • Telefonun uçak modunda olmadığından emin olun. Eğer uçak modunda değilse geçici süreliğine uçak modunu açıp 30 saniye sonra yeniden uçak modundan çıkarın.

Son Hat Artık Kullanılamıyor Yorumları

“Uzun zamandır telefonumda böyle bir sıkıntı vardı ben de dediğiniz gibi ağ ayarlarını sıfırladım ve bingo! Sorun çözüldü teşekkür ederim”

“Çok teşekkür ederim bu sorun yüzünden servise götürmeye gerek kalmadı makineyi…”

“Demek ki çağrı kayıtlarını silince düzeliyor, ben hepsini sildim düzelmedi acaba şimdi iPhone telefonunu nasıl düzelteceğim?”

“Bu büyük sorundan küçük bir çözümle kurtuldum çok sevindirici”

iPhone SIM Yok Servis Yok Hatası

Böyle bir hata aldıysanız iPhone cihazlar için bunun da çözümü kolay değerli okurlar. Hemen,

iPhone SIM Yok Servis Yok Hatasi cozum
iPhone SIM Yok Servis Yok Hatasi cozum
 • Ayarlara gidin
 • Genel seçin
 • Tarih saat kontrolü yapın- bu alanı otomatik yapın
 • Hücresel veriyi sıfırlayın
 • Ağ ayarlarını sıfırla

Son Hat Artık Kullanılamıyor Hatası iPhone (11,12,13)

Telefonlardaki e-SIM özelliği, çift SIM seçeneğini etkinleştirerek kullandığınız iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13, iPhone XS ve XR gibi çok daha yeni modellerde kullanılan bir dijital SIM özelliğidir. Kullanıcıların karşılaştığı Son hat artık kullanılamıyor hatası iPhone telefonlarda bulunan e-SIM özelliği ile ilgili bir hatadır. e-SIM özelliklerindeki bazı ayarlar nedeniyle arama yaparken veya mesaj gönderirken son hattın artık müsait olmadığına dair bir hata mesajı alabilirsiniz.

Son hat artık kullanılmamaktadır hatası, özellikle son zamanlarda pek çok kişinin şikayet ettiği konular arasında yer almaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, bunun nedeni e-SIM işlevidir. Çözüm süreçleri için şunları denemek mümkündür;

 1. Telefon güncellemesi
 2. Telefonu kapatın
 3. Telefonun arama günlüklerini temizleme
 4. Ağ ayarlarını sıfırlayın
 5. Kişi Bul’un işaretini kaldırın
 6. SIM kartı yeniden takın Bunları sırayla denerseniz çözüm bulabilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemleri sırayla denerseniz çözüm bulabilirsiniz. Sorununuz devam ederse Apple Care ile iletişime geçebilirsiniz.

Kalan Hattınızı Kullanarak Aramak İster Misiniz (Çözüm)

Son hat artık kullanılamıyor, kalan hattınızı kullanarak aramak ister misiniz?” gibi bir uyarı alırsanız telefonunuzun arama geçmişini temizlemeniz gerekir. Arama geçmişinizi sildikten sonra telefonu açıp kapatırsanız sorun ortadan kalkacaktır.

Yukarıdaki çözüm işe yaramadıysa diğer yöntem ise; “Kullanılamıyor” yazan yere tıklarsanız, “Tercih Edildi” yazan bir ekranla karşılaşacaksınız. Her zaman kullan yazan yerde birincil numara olarak kendi numaralarınızı seçerseniz ve sağ üst köşedeki biti tıklarsanız sorun çözülür.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu