Sağlık

A-ferin Sinüs Yasaklandı(Doğru Cevap)

A-ferin Sinüs, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan bir ilaçtır. İçeriğindeki fenilefrin ve parasetamol etken maddeleri sayesinde ateş düşürücü, burun tıkanıklığını gidermede ve ağrıyı azaltmada oldukça etkili bir ilaçtır.

A-ferin Sinüs ilacı, insan sağlığına zararlı olduğu ve ciddi yan etkilere yol açabileceği gerekçesiyle , Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından resmi bir kararla yasaklandı.

A-ferin Sinüs Nedir?

Genelde A-ferin Sinüs, blisterler halinde 20 adet tablet içeren bir ilaçtır. Üst solunum yollarını açıcı etkisi vardır ve alerjik nezle, alerjik olmayan sürekli nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır..

A ferin Sinus Yasaklandi hakkinda bilgi
A ferin Sinus Yasaklandi hakkinda bilgi

Rahatlatıcı etkisiyle solunum yollarını açarak, daha konforlu bir solunum deneyimi sağlamaktadır. Bu ilaç, genellikle burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı gibi belirtilerin hafifletilmesi için tercih edilmektedir.

A-ferin Sinüs Ne İşe Yarar?

A-ferin Sinüs, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bir tedavi olarak kullanılmaktadır. İlacın içeriğinde psödoefedrin, parasetamol ve klorfeniramin maleat bulunmaktadır.

  • Psödoefedrin, burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olurken;
  • Parasetamol ateşi düşürüp ağrıyı azaltır.
  • Klorfeniramin maleat ise alerji belirtilerini gidermede etkilidir. Ayrıca A-ferin Sinüs, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve ateşi hafifletmek için kullanılmaktadır.

A-ferin Sinüs Yasaklandı (Neden)

Son zamanlarda, A-ferin Sinüs’ün bazı sağlık sorunlarına yol açtığı gerekçesiyle kullanımı yasaklanmıştır. İçeriğinde bulunan fenilefrin maddesinin, yüksek tansiyonu olan kişilerde ciddi yan etkilere neden olabileceği belirtilmektedir.

Bu durumda, ilacın kullanılması sonrasında kan basıncında ani yükselme riski bulunmaktadır. Ayrıca, fenilefrin maddesinin kullanımının kalp problemlerine neden olabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmuştur. Bu sağlık risklerini önlemek amacıyla ilacın kullanımına kısıtlama getirilmiştir.

A-ferin Sinüs Reçetesiz Satışı Yasaklandımı?

A-Ferin sinüzit, ağrı kesici, ateş düşürücü ve burun tıkanıklığını giderici etkileri olan bir ilaçtır. Ancak psödoefedrin ve kodein içermesi nedeniyle bazı riskler taşır. İçerdiği kodein maddesinden dolayı bağımlılık yapıcı özelliğe sahiptir.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları üzerine A-fer sinüs ve benzeri ilaçların reçetesiz satışı yasaklandı. Ayrıca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, sorun hakkında kamuoyunu bilgilendirerek, bu tür ilaçların kullanımında dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Sağlık sorunu olan kişilerin doktorlarına danışarak ilaç almaları önerilmektedir.

A-ferin Sinüs Yan Etkileri

Yan Etki TürüOlası Belirtiler
Yüksek TansiyonAni baş ağrısı, çarpıntı, göğüs ağrısı
Kalp ProblemleriHızlı kalp atışı, düzensiz nabız, göğüs sıkışması
Baş dönmesiSersemlik, denge kaybı, baş dönmesi
Uyku ProblemleriUykusuzluk, huzursuzluk, uyku düzeninde bozukluk
Mide ProblemleriBulantı, kusma, hazımsızlık
Sinir SistemiTitreme, ajitasyon, sinirlilik
Cilt ReaksiyonlarıKaşıntı, kızarıklık, deri döküntüleri
Solunum SorunlarıNefes darlığı, hırıltılı solunum
Görme ProblemleriGörme bulanıklığı, odaklanma zorluğu
A-ferin Sinüs Yan Etkileri

Aferin Sinüs Kullanıcı Yorumları (Nelerdir)

Aferin Sinüs kullanıcı yorumları genel olarak olumludur. Kullanıcılar, ilacın burun tıkanıklığını etkili bir şekilde giderdiğini, ateşi azalttığını ve ağrıyı hafiflettiğini belirtilmektedir. Ancak bazı kullanıcılar ilacın yan etkilerinin etkili olduğundan bahsetmiştir.

  • “Burun tıkanıklığım için kullandım. Çok etkili oldu. Birkaç saat içinde burun tıkanıklığım geçti.”
  • “İlacın midemi bulandırdı. Bir daha kullanmayacağım.”
  1. Yan Etkiler: Nadiren de olsa, bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktora danışmadan önce kullanılmamalıdır.
  2. Bireysel Tepkiler: Her vücut farklı tepkiler verebilir. Bu nedenle, herkes için aynı sonuçları vermeyebilir.
  3. Ağrı ve Ateşi Hafifletme: Parasetamol içeriği sayesinde ateşi düşürme ve ağrıları hafifletme konusunda etkili olduğu ifade edilmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu