Sağlık

İliadin Burun Spreyi Nedir?, İliadin Fiyat

İliadin Burun Spreyi Fiyat Ne Kadar?

İliadin Burun Spreyi Nedir?; Grip ve soğuk algınlığı belirli zamanlarda sık görülen hastalıklardır. Bu dönemde birçok olumsuz durum ortaya çıkar. Bu durumlardan biri de kesinlikle burun tıkanıklığıdır. İliadin, grip, soğuk algınlığı, alerjik rinit ve diğer birçok nedenden kaynaklanan burun ve sinüs tıkanıklığını gideren bölgesel bir soğuk algınlığı ilacıdır.

Soğuk algınlığı semptomları ile doktora gittiğinizde burnunuz tıkalıysa, size kullanmanız için damla kullanılması önerisinde bulunacaktır. Bu damlalar arasında en çok tercih edilen ilaçlardan biri olan İliadin damla/burun spreyi yer almaktadır. Peki; İliadin Burun Spreyi Nedir?, Fiyat, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, burun spreyi bebeklerde kullanılır mı, yan etkileri, burun spreyi Ne kadar, sprey kaç yaş kullanabilir gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

İliadin Burun Spreyi Nedir?

İliadin, 10 ml’de 5 mg aktif madde oksimetazolin hidroklorür içermektedir. İlacın içerdiği oksimetazolin hidroklorür, sinüslerdeki ve burundaki kan damarlarını daraltarak burun tıkanıklığını gidermeye çalışır. Bu aktif bileşenin ayrıca virüslerin etkilerini zayıflatarak antiviral ve antienflamatuar etkilere sahip olduğu bildirilmiştir.

Iliadin Burun Spreyi
Iliadin Burun Spreyi
Etken Madde 1 ml 0.25 mg oksimetazolin hidroklorür içermektedir.
Yardımcı Maddeleri Benzalkonyum klorür, disodyum EDTA, sodyum hidroksit, sodyum
dihidrojen fosfat dihidrat, disodyum hidrojen fosfat 12-hidrat ve deiyonize su

10 ml’lik bal rengi şişelerde, sprey pompalı ve koruyucu kapaklı şekilde satılmaktadır. Berrak, neredeyse renksiz bir çözelti olarak görünür.

İliadin Burun Spreyi Ne İşe Yarar?

İliadin Sprey/Damla esas olarak grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun ve sinüs tıkanıklığını gidermede işe yaramaktadır. Birçok alanda işe yarayan sprey hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

  • Mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) veya soğuk algınlığına bağlı olarak kısa sürede gelişen soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığının giderilmesi.
  • Paranazal sinüs hastalıklarında salgı akıntısı (alın, burun köprüsü ve burnun her iki tarafındaki kemik boşlukları)
  • Orta kulak enfeksiyonlarından kaynaklanan burun astarındaki şişlikleri gidermek ve rinoskopiyi (burun boşluklarının muayenesi) kolaylaştırmak için kullanılır.

İliadin Burun Spreyi Nasıl Kullanılır

Bu ilacı tam olarak doktorunuzun size söylediği şekilde kullanmalısınız. Lütfen tedavi sırasında doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

  • Kullanmadan önce burnunuzu temizleyin.
  • 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için önerilen günlük doz: Her burun deliğine günde 2 veya 3 kez 1 sprey.

İliadin Burun Spreyi Fiyat

Ülkemizde en çok tercih edilen ilaçlardan biri olan İliadin Sprey de fiyat artışlarından payını aldı. Peki 2022’de mevcut İliadin sprey fiyatları ne kadardır? İliadin %0,05 10ml Sprey 2022 yılı ortalama fiyatı 25.13 TL olarak sadece eczanelerde satılmaktadır.

İliadin Fiyat 2022 2022 yılı eczane satış fiyatı 25,13 TL
İliadin Fiyat Ortalama Ortalama satış fiyatı 20.42 TL
İliadin Fiyat 2021 2021 yılı fiyat 18.33TL

İliadin Burun Spreyi Olası Yan Etkileri

İliadin ‘in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde tüm ilaçlarda olduğu gibi yan etkiler
olabilir.

  • Karın ağrınız, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzünüzde, dudaklarınızda, dilinizde ve boğazınızda şişme varsa doktorunuza söyleyiniz.
  • Nazal mukoza, ağız ve boğazda yanma ve kuruluk sık görülen yan etkilerdir.

İliadin Burun Spreyi Bebeklerde Kullanılır mı?

İliadin içeriğindeki aktif maddelerin konsantrasyonu 2 yaşından büyük çocuklar için tasarlanmıştır; bu nedenle 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.  2-6 yaş grubundaki çocuklarda (2 yaş ile 6 yaş arası); tıbbi tavsiye olmadan kullanılmamalı. Doktorun bir fayda-risk değerlendirmesi yapması şartıyla kullanılmaktadır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu