Bilgisayar

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır? 2024- Etkili Yöntemler

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?; Bilgisayarlar hayatımızın en önemli parçaları olmaya başladı. Neredeyse her işimizi onlarla yapıyoruz. Bir de bu akıma tabletler ve telefonlar da katıldı. Her tarafta her an dünya ile iletişim halinde olmamızı sağlayan internet ile artık işlerimizi en kısa sürede yapar hale geldik. Tatsız olan şey, bilgisayarların ağırlaşması ve zamanla işletim sistemi ve donanım sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Bu durumda bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır sorusu akla gelmektedir.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bu içerikte bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır. Sorusunun cevapları tek tek ele alındı. Yavaş bir bilgisayar, değerli zamanınızı ve işinizi kaybetmenize neden olmaktadır. Ama donanım ustası olmasanız bile bilgisayarı hızlandırma yöntemlerini siz de kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Hizlandirma
Bilgisayar Hizlandirma

Birkaç basit adımı izleyerek bilgisayarınızın hızını artırabilirsiniz. Ayrıca bu bakımı düzenli olarak gerçekleştirerek bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. İşte bilgisayarınızın hızını artırmak için yöntemler…

Antivirüs Kullanın Virüsleri Silin

Öncelikle iyi bir antivirüs programı çalıştırmalısınız. Kötü amaçlı yazılım, faaliyetlerinizi izleyerek ve komplikasyonlar oluşturarak bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Ayrıca temiz bir antivirüs programı, sizi kötü niyetli saldırganlardan korur.

Antivirus Kullanin Virusleri Silin
Antivirus Kullanin Virusleri Silin

Bu, tarayıcınızın performansını da artırmaktadır. Chrome dışında kullanabileceğiniz hızlı bir tarayıcı olan Brave tarayıcısını deneyebilirsiniz.

Gereksiz Arka Plan Programları Kapatın

Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir başka yolu da gereksiz arka plan uygulamalarını ve işlemlerini devre dışı bırakmaktır. Bu programlardan bazıları çok fazla ram kullanır. Bu programları Görev yöneticisini kullanarak da devre dışı bırakmalısınız. Windows 10’da Ctrl/Shift/Esc veya Windows’un önceki sürümlerinde Alt/Del tuşlarına basarak görev yöneticisini açabilirsiniz. Görev yöneticisi penceresinde, hizmetleri seçin ve ardından devre dışı bırakmak istediğiniz pek kullanmadığınız arka planda çalışan programları kapatın.

Ram Arttırın

Bilgisayarınızı hızlandırmanın bir başka yolu da bilgisayarınızdaki RAM miktarını artırmaktır. Bilgisayarınızın işlemcisinde ne kadar fazla çekirdek varsa, aynı anda birden fazla programı o kadar hızlı çalıştırır. Bu programlarla ilgili sorun, çok fazla sistem belleği kullanmalarıdır. Belleği arttırmak bilgisayarı hızlandırır.

Hız Aşırtma Yapın

Hız aşırtma bilgisayar teknik servislerinde yapılırsa hatasız olacaktır. Yapacağınız yanlış bir işlem bilgisayarı kitler. Ayrıca, bilgisayarınızın hız aşırtması da CPU’nun aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Yani işlemciniz çok güçlü değilse bu işlemi yapmayın.

Dosya Birleştirme

Düzenli olarak bilgisayarınızda sistem dosyalarını düzenli birleştirin. Karmaşık dağınık dosyaları bulmak bilgisayarı yorar. Bu işlemi her hafta yapın.

Temp Dosyalarını Silin

Bilgisayarın arama kısmına %Temp% komutunu yazarak; çıkan tüm temp dosyalarını silin. Tarayıcılarınızı önceden kapatıp bu işlemi yapın.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu