Dini Bilgiler

Deccalin Annesi ve Babası Kimdir? Hakkında Bilgiler

Deccal, İslam inancına göre kıyamet alametlerinden biri olan bir kişidir. Deccalin annesi ve babasının kim oldugu, nerede yaşadığı, askerleri kim olduğu ve kim tarafından öldürüleceği gibi konular hakkında merak edilenleri bu yazımızda detaylı araştırma yaparak ele aldık.

AdDeccal
AnneAnnesi etine dolgun biridir ve göğüsleri büyüktür. Bir başka rivayette ise “Göğüsleri uzundur” denilmiştir.
BabaBabası uzun boylu, zayıf yapılı ve uzun burunludur. Burnu sanki kuş gagası gibidir.
DoğumuAnne ve babasının 30 yıl beklemesinin ardından doğdu, Başka bir rivayette göre ise şöyle denilmiştir: “Onların sevimli ve sünnetli bir erkek çocukları olur. O, çok zararlıdır, az fayda sağlar. Gözleri uyur ancak kalbi uyanıktır.
ÖzelliklerTek gözlü, insanları aldatma ve yoldan çıkarma yeteneğine sahip
Deccalin Annesi ve Babası

Deccal Kimdir?

Deccal, İslam inancına göre kıyamet alametlerinden biri olan bir kişidir. Sağ gözü kör, kırmızı suratlı, uzun boylu, siyah saçlı ve saçları örgülü olarak tasvir edilmektedir.. Deccal, insanları sihirleriyle kandıracak ve kendi yoluna çekecektir.

Deccal Kimdir
Deccal Kimdir
  • Deccal’in şu anda nerede yaşadığı da kesin olarak bilinmiyor. Bazı rivayetlere göre Deccal şu ​​anda dünyadadır ve gizlice insanları etkilemeye çalışmaktadır. Diğer rivayetlere göre ise Deccal henüz dünyaya gelmemiştir ve kıyamet yaklaştığında ortaya çıkacaktır.
  • Deccal yeryüzünde üç yıl üç ay hüküm sürecek. Bu süre zarfında insanları sihirleriyle aldatacak ve onları kendi yoluna çekecektir. Deccal’in büyüsü o kadar güçlü olacaktır ki, insanlara kendilerinin Allah’ın peygamberi olduklarını söyleyecek ve onlar da buna inanacaklardır.
  • Deccal’in askerleri arasında onun yolundan gidenler ve ona destek olanlar da vardır. Bu askerler Deccal’in emri altında savaşacak ve onun amaçlarına ulaşmasına yardımcı olacaklardır.
  • Deccal’i öldürecek kişi Hz.İsa’dır. Hz.İsa Deccal’i öldürdükten sonra yeryüzünde adaleti ve barışı tesis edecektir.

Deccal’in özellikleri ve yapacağı işler bazı hadislerde şöyle açıklanmaktadır:

  • “Deccal’in sağ gözü kör, sol gözü parlak olacaktır. Sırtında deveye benzer bir iz olacaktır.” (Buhari, Fiten, 26)
  • “Deccal her gün dünyanın doğusundan batısına, batısından doğusuna hareket edecek. Allah’ın izniyle Hz. İsa onu öldürecek ve onu öldürdükten sonra insanlar yeryüzünde 30 yıl huzur içinde yaşayacaklardır.” (Buhari, Fiten, 26)
  • Deccal’in ortaya çıkacağı kesin tarih bilinmemektedir. Ancak hadislerde Deccal’in ortaya çıkışının kıyametin yaklaştığının alametlerinden biri olduğu bildirilmektedir.

Deccalin Annesi ve Babası Kimdir?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bizi hadislerle Deccal’in anne ve babasıyla tanıtmıştır. Hadislerde adı geçen Deccal’in babası şöyledir:

  • “Babası uzun boylu, ince yapılı ve uzun bir burnu var. “Burnu kuş gagası gibi.”

Yine Peygamber Efendimiz (sav)’in hadislerinde adı geçen Deccal’in annesi şu şekilde bizlere tanıtmıştır.

  • “Annen tombul ve büyük göğüsleri var.”

Deccal Şu Anda Nerede Yaşıyor?

Deccal’in şu anda nerede olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bazı rivayetlere göre Deccal, dünyada ve gizlice insanları etkilemeye çalışacaktır. Bazı rivayetlere göre ise Deccal, henüz gelmemiş ve kıyamet zamanında ortaya çıkacak.

Adana’da Deccal Görüldü

Ocak 2023’te, Adana’da bir kişinin Deccal olduğunu iddia eden bir video sosyal medyada viral oldu. Videoda, elinde asayla sokakta yürüyen bir kişinin, insanlar tarafından alkışlanıp dua edildiği görülmektedir. Ancak bu videonun gerçek olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Deccal’i Kim Öldürecek?

Deccal’i öldürecek kişi Hz. İsa’dır. Hz. İsa Deccal’i öldürdükten sonra yeryüzünde adaleti ve barışı sağlayacaktır.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu