Sağlık

Delix PLUS (Tansiyon İlacı) Nedir? Delix Plus 2,5 mg Fiyat

Delix PLUS (Tansiyon İlacı) Nedir? Daha önceki yazılarımızda Sağlık kategorisinde bir çok ilaç hakkında bilgileri sitemize sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Delix PLUS (Tansiyon İlacı) Nedir? Delix Plus 2,5 mg Fiyat? Delix plus 5 mg/25 mg 28 çentikli tablet? Delix plus 10 mg/12.5 mg 28 tablet yan etkileri gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Delix Plus Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan 2 farklı etkin madde içeren bir ilaçtır. Etkin maddeleri ramipril ve hidroklorotiazid içermektedir. Delix Plus Hipertansiyon (yüksek tansiyon) için kullanılır. İçeriğindeki iki maddenin tansiyon düşürücü etkileri birbirini tamamlamaktadır. Kalp ve kan damarları üstünden etkisini göstererek kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Bu ilaç hakkında merak ettiklerinizi bu makalemizde bir araya topladık. Delix Plus Nedir sorusunu burada bulabilirsiniz:

Delix PLUS (Tansiyon İlacı) Nedir?

28 çentikli tablet içeren Blister ambalajda bulunmaktadır. Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan 2 farklı etkin madde ramipril,hidroklorotiazid içeren bir ilaçtır. ADE İnhibitörleri adı verilen bir ilaç grubuna aittir. İçeriğinde bulunan ramipril etkin maddesi kalp ve kan damarları üstünden etkisini göstererek kan basıncını düşürür.

Delix PLUS Tansiyon Ilaci Ne Ise Yarar Guncel Fiyati Nedir
Delix PLUS Tansiyon Ilaci Ne Ise Yarar Guncel Fiyati Nedir

Diğer etkin maddesi hidroklorotiazid ise, Diüretik ilaçlar grubuna aittir. Böbrekler üzerine etki ederek idrara çıkma sıklığını arttırır ve bu yüzden kan basıncını düşürür. Bu iki maddenin tansiyon düşürücü etkileri birbirini tamamlamaktadır.

Ayrıca piyasada DELİX 5 mg/25mg Plus, DELİX 10mg/12,5 mg Plus, DELİX 10mg/25 mg Plus adlı 28 çentikli tablet içeren diğer formları da bulunmaktadır. Tansiyon düşürücü etkilerinden yararlanmanın gerektiği yüksek kan basıncı hipertansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Doktorunuz bu ilacın içerdiği iki etkin maddenin birbirini tamamlayan etkilerinden yararlanarak tansiyon düşürücü olarak reçete etmiştir.

Delix Plus Etken Ve Yardımcı Maddeleri

Etken Maddesi: 2,5 mg ramipril ve 12,5 mg hidroklorotiazid içermektedir.

Yardımcı Maddeleri İse: Hidroksipropil metil selüloz, prejelatinize mısır nişastası, mikro kristalize selüloz, sodyum stearil fumarat içermektedir.

Delix Plus Nasıl Kullanılır?

Öncelikle doktorunuz nasıl kullanmanız gerektiğini söylediyse o şekilde kullanın eğer nasıl kullanacağınızı söylemediyse şu şekilde kullanın.

 • Hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) tedavisinde kullanılan bu ilaç ilk başlangıç dozu günde bir adettir.
 • En yüksek günlük doz dört adet 2.5 mg plus ‘tır.
 • Eğer gerekirse iki yada üç haftalık tedavisinden sonra doktorunuz dozu arttırmaya karar verebilmektedir.

Kullanımı İse:

Ağızdan alınan bu ilaç günlük dozu sabah tek doz olarak alınız. Her gün aynı saatte içmeye özen gösteriniz. Her gün aynı saatte içtiğiniz bu ilaç kan basıncınız üzerinde en iyi etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Doktorunuz başka kullanım talimatı söylemediyse bu şekilde kullanabilirsiniz.

Delix Plus Çocuklar Kullanabilir Mi?

Hayır 18 yaş altı ergenler ve çocuklarda kullanılmaz.

Delix Plus Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi bu ilacında içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Kaşıntı, döküntü, uyutma, nesef almayı güçleştirebilen yüzde, dudaklarda ve boğazda şişme, nesef darlığı, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, kalp atımında hızlanma, hızlı kalp ritmi, boğaz ağrısı, ateş, yorgunluk, baş dönmesi, deride solukluk, sırtınıza vuran mide ağrısı, olursa bu ilaca karşı ciddi alerjeniz var demektir ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yaygın Görülen Yan Etkileri

 • Kuru öksürük
 • Bronş iltihabı
 • Kan şekeri artışı
 • Bitkinlik
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı Baş dönmesi

Delix Plus 2,5 mg Fiyat

Eczanelerde satılan bu ilacın 2,5 mg olan ve içeriğinde 28 tablet bulunan fiyatı 49.89 TL’dir.

Delix Plus Muadili (Eşdeğerleri İlaçlar)

 • Delix plus 12.5 mg
 • Blokace plus
 • Delix Plus 25 mg
 • Delix Plus 5 mg
 • Race Plus 2.5 mg
 • Race Plus 5 mg
 • Revil Plus 2.5 mg
 • Revil Plus 5 mg

Delix Plus Tansiyon İlacımıdır?

Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan ve Hipertansiyon (yüksek tansiyon) düşürmek amacı ile kullanılan bir ilaçtır.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu