Sağlık

Novalgin Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Yasaklındı, Fiyat Ne Kadar?

Novalgin Ağrı Kesici Mi

Novalgin Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Yasaklındı, Fiyat Ne Kadar?; Kullanımı hakkında sıkça sorulan sorulardan biri de Novalgin’in ne işe yaradığı. Novalgin ağrı kesici grubuna aittir. 20 tabletlik kutularda satılmaktadır. Novalgin, tedavi edici ilaçlar grubuna ait değildir. Şiddetli diş ağrınız ve baş ağrınız olduğunda kısa sürede çözüm oluşturmak için Novalgin’i kullanabilirsiniz.

Peki Novalgin nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir, Fiyatı Nedir gibi merak ettiğiniz sorularınızı bu makalemizde bulabilirsiniz.

Novalgin Nedir?

Aktif maddesi metamizol sodyum olan Novalgin ilacı; Ağrı kesici, ateş düşürücü ve antispazmodik (kasılma) bir ilaçtır. Tümör ağrısı, ameliyat sonrası ağrı; Şiddetli böbrek ağrısı, alt idrar ve safra yolu ağrıları, kas-iskelet ağrıları, mide ve bağırsak ağrılarında kullanılan bir ilaçtır. Çok şiddetli veya kalıcı ağrı ve ateşli durumlar için kullanılmaktadır. Diş ağrısını giderebilir ancak diş tedavisinde kullanılmaz.

Novalgin Nedir
Novalgin Nedir

kas-iskelet sisteminde ağrılarda, Ağrı bir süre sonra geri gelmektedir. Aynı şey migren veya baş ağrısı için de geçerlidir. 20 tabletlik kutularda satılmaktadır. Ancak Novalgin kullanıcıları ağrılarının kısa sürede geçtiğini söylüyor.

Novalgin Etken ve Yardımcı Maddeleri

Etken Maddesi: Metamizol sodyum 500 mg/ml  içermektedir.

Yardımcı Maddesi İse: Sodyum sakarin, sodyumdihidrojenfosfat, sodyummonohidrojenfosfat,
esans Halb & Halb, arıtılmış su  içermektedir.

Novalgin Ne İşe Yarar

 • Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.
 • Ağrılı adet dönemlerinde oldukça etkilidir.
 • Baş ağrısı, migren ağrıları için kullanılmaktadır.
 •  Ameliyat sonrası ağrılarda ve iltihaplı eklem ağrıları için kullanılmaktadır.
 • Diş ağrıları için kullanılır.
 • Kas-iskelet sisteminde ağrılarda işe yarar.
 • Mide ve bağırsaklardaki ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Şiddetli böbrek ağrılarında, alt idrar ve safra yollarında ağrılarda kullanılmaktadır.

Novalgin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bu ilacı doktorunuz size reçete ettiyse ve kullanım talimatları tavsiye ediyorsa o şekilde kullanın. Ağrıyı gidermek için kesinlikle yüksek dozlar almamalısınız. Kullanım talimatları tavsiye etmiyorsa, aşağıdaki şekilde kullanın:

 • İhtiyacınız olan Novalgin dozu, ağrınızın şiddetine, süresine ve türüne bağlıdır. Doktorunuz reçetede size günde ne kadar süre kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.
 • Önerilen doz ise günde 3 tableti geçmemeli, 8 saatte bir 1 tablete kadar çıkabilir. Bir bardak su ile alınmalıdır. Yemekten sonra yani tok karnına kullanılması tavsiye edilir.
 • İlacın doktorunuzun önerdiği dozda kullanılması ilacın etkisini çabuk göstermesini sağlayacaktır.

Novalgin Fiyatı Nedir?

Eczanelerde satılan Novalgin ilacının güncel satış fiyatı 14.47 TL’dir. Fiyatlara sürekli zam geldiği için fiyatta değişiklikler olabilir. Reçeteli ya da reçetesiz bu kremi satın alabilirsiniz reçete ettirdiğiniz takdirde ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır.

Novalgin Muadili (eşdeğer ilaçlar)

Bu ilaçla aynı etkileri gösteren ilaçlara muadili veya eşdeğer ilaçlar denir. Aşağıda listelediğimiz ilaçları kullanarak yakın sonuçlar alacaksınız.

 • ADEPIRON tablet 500 mg 20 tablet
 • NOGESIC 500 mg 20 tablet
 • NOGESIC 500 MG 20 TABLET

Novalgin Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

İlacın etken maddesine alerjiniz varsa, bu ilacın kullanılması önerilmez.

Novalgin Hakkinda Bilinmesi Gereken Hususlar
Novalgin Hakkinda Bilinmesi Gereken Hususlar
 1. İlacın kullanımı sırasında kalp hızında artış, kol ve bacaklarda soğukluk hissi, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, ciltte renk değişikliği, nefes almada zorluk, yüzde şişme, kaşıntı, his gibi şok belirtilerinden biri veya birkaçı varsa kalp bölgesindeki basınç varsa, derhal hastanın doktoruna haber verin Doktor gelene kadar hasta başı aşağıda tutulmalı ve solunum yolları temiz tutulmalıdır.
 2. İlacın kullanılması, kalp krizi veya felç gibi yaşamı tehdit eden birçok kalp veya dolaşım sorunu riskini artırabilir. Bu risk, ilacı ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar artar.
 3. Bu ilacı baypas ameliyatından hemen önce veya sonra doktorunuza söylemeden kullanmayınız.
 4. Gastrointestinal ülser, mide kanaması, kalıcı sindirim sorunları, doğuştan glukoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği, kemik iliği işlev bozukluğu, şiddetli kalp yetmezliği, kalp hastalığı, dolaşım sistemi bozuklukları, düşük tansiyon, şiddetli karaciğer hastalığı, şiddetli böbrek hastalığınız varsa veya geçmişte olduysa hastalık, kalp krizi, felç, hematopoietik bozukluk veya kan pıhtılaşması öyküsü, astım, saman nezlesi ile birlikte kronik solunum yolu enfeksiyonu; gıda, kürk, saç boyası veya koruyucu maddelere alerji; hapşırma, gözlerde yaş, yeterince alkol almama nedeniyle yüzün şiddetli şekilde kızarması; kronik kurdeşen; Tekrarlayan konjonktivit veya sigara kullanımından herhangi bir hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında idrar renginde kızarıklık, kızarıklık oluşabilir; Bu zararsızdır ve ilacın bir İlacınızı kullanırken göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, geveleyerek konuşma, görme veya denge sorunları gibi kalp veya dolaşım sorunları belirtilerinden herhangi birini yaşarsanız hemen acil servise başvurun. vücuttan atılmasından kaynaklanır.
 6. İlacınızı kullanırken göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, geveleyerek konuşma, görme veya denge sorunları gibi kalp veya dolaşım sorunları belirtilerinden herhangi birini yaşarsanız hemen acil servise başvurun.
 7. Yaşlı yetişkinlerin ciddi gastrointestinal ve bağırsak rahatsızlıkların yan etkiler yaşama olasılığı daha yüksektir.
 8. 10 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. Alkol, ilacın yan etkilerini artırdığından, ilacı alırken alkol almaktan kaçının.
 10. Hamilelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Novalgin Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilacında içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Eğer aşağıdaki yan etkilerin herhangi biri ile karşılaşır iseniz kullanımı bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

 • Kan basıcının düşmesi nedeni ile baş dönmesi, bulantı, kusma ve soğuk terleme
 • Böbrek problemleri olan kişilerde idrar yapamama
 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar Novalgin ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
 • İdrarda kırmızı renklenme sorunu da yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Novalgin Fiyat 2022

Eczanelerde satılan Novalgin ilacının güncel satış fiyatı 14.47 TL’dir.

Önemli Bilgi

Bu ve diğer tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamayı unutmayınız, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Novalgin’i sadece belirtilen endikasyon için kullanınız.

Bu sayfada sunulan bilgilerin kişisel durumunuza uygun olduğundan emin olmak için daima doktorunuza danışın.

Novalgin Neden Yasaklandı

Kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücrelerinin, beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin sayısını azalttığı için yasaklandığı belirtilmektedir.

Novalgin Ağrı Kesici Mi

NOVALGIN, analjezik ve antipiretik olarak kullanılan pirazolon grubundan bir ilaçtır. Yani ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu