Teknoloji

4k TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? Edilmeli 2022

4k TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ;Teknoloji geliştikçe hayatimizi kolaylaştırmak için elektronik cihazlar artık yaşam alanlarımızın olmazsa olmaz bir parçası durumuna geldi

4k TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? 4k TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli; gibi soruların cevapları bu yazımızda yer almaktadır. Daha önceki yazılarımızda sitemizin; Faydalı Bilgiler kategorisinde Dinleterek Şarkı Bulma adlı makalemizi sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise; 4k TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ondan bahsedeceğiz.

4k TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ;Teknoloji geliştikçe hayatimizi kolaylaştırmak için elektronik cihazlar artık yaşam alanlarımızın olmazsa olmaz bir parçası durumuna geldi. Aldığımız televizyonları çok uzun süre boyunca, değiştirmeden kullanmayı istiyor ve teknolojik marketlerden satın alıyoruz. Bu sebeple de satın almışken en iyisi olsun diyerek araştırmalar yapıyoruz .

Sürekli ilerleyen ve değişen teknoloji gibi, televizyon modelleri teknoloji geliştikçe her gün farklı bir teknoloji ile TV piyasaya çıkıyor. Bu nedenden de seçim yapmak git gide güçleşiyor. Çok sayıda değişik marka ve yüzlerce teknolojik terim sayesinde satın alacağımız. Televizyonu seçme ve satın alma işlemi daha dahi zor bir duruma geliyor.

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer ki film, dizi izlemekten hoşlanıyor ve televizyonunuzu çoğunlukla film, dizi seyretmek için kullanmak istiyorsanız. Eğer öncelik olarak görüntü kalitesi ön planda olması gereklidir. İyi bir görüntü kalitesi ile Televizyon izlemek istiyorsanız eğer. UHD, OLED, 4K gibi teknolojilere sahip olan Televizyon modelleri tercih edebilirsiniz.

Eğer ki televizyonunuzu işiniz için yani iş amaçlı kullanmayı veya büro ortamınız için yeni bir televizyon almayı düşünüyorsanız kablosuz bağlantılı televizyonları seçebilirsiniz. Böylelikle televizyonunuzu aynı bir Bilgisayar gibi kullanıp ve işlerinizi tüm işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Televizyonunuzdan uydu yayınlarını seyretmek istiyorsanız; eğer uydu alıcılı modellerini tercih edilmeli. Bu şekilde Televizyonda iki değişik fonksiyonu birden fazla kullanılmakta ve kullanım alanından tasarruf edebilirsiniz.
Tam dilediğiniz kritere uygun, fonksiyonel o televizyonu bulmak için dikkate alınması, gereken birtakım özellikler vardır. Bunlardan biri LED TV mi, OLED TV mi, QLED TV mi yoksa Nanocell TV mi hangisini almak istediğinize karar vermektir.

4K TV Nedir?

Yatay olarak 3840 ve dikey olarak ise 2160 piksel bulunan Televizyonun aşağı yukarı 8,3 milyon toplam piksele sahip olması manasına gelmektedir. TV ürünün teknik özelliklerinde çözünürlükler 4K TV’ler için çoğunlukla “3840 x 2160” olarak verilmektedir.

  • Çözünürlük, size bu ufak noktaların yani piksellerin, ekran üstünde ne kadar yoğun bir şekilde bir araya geldiğini anlatmaktadır.
  • 4K ifadesindeki “K” harfi Kilo yani 1000 manasına gelir.Televizyonun yatay çözünürlüğünün aşağı yukarı olarak 4000 piksele sahip olduğunu ifade etmektedir.
  • 4K TV’ler, geleneksel Full HD (1920 x 1080) TV’lere kıyasla dört kat daha çok piksele sahiptir.
  • Aynı boyuttaki Televizyon ekranlarında dahi 4K Televizyon görüntü niteliği, daha büyük piksel yoğunluğu yardımıyla daha keskin ve detaylıdır.

4K TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli bir şekilde 4K TV’den TV keyfi yaşamak istiyorsanız çözünürlükler önemlidir.

Bazı 4K TV alınırken dikkat edilmesi gereken özellikler şayet; 4K Curved TV Curved yani kavisli manasına gelmektedir. Günümüzde pek çok 4K televizyon Curved yani (kavisli) olarak satışa sunulmaktadır.

Bu yüzden Curved tipi TV alınırken; de birtakım püf noktalara bakılmalı. En önemli olanı ise kavisli televizyonların çözünürlüğüne dikkat edilmesi gerektiğidir. Kavisli televizyonlar derinlik algısını ve görüş açısını geliştirirken çözünürlüklerine de kesinlikle dikkat edilmesi gerekmekte.

4K TV Nedir
4KTV Nedir

4k Çözünürlük Kaç Piksel?

4K televizyonunuz 3840×2160 piksel ise şayet televizyonunuz 4K TV çözünürlüklüdür. Eğer Kaliteli bir şekilde 4K TV’den televizyon keyfi sürdürmek istiyorsanız yukarıda belirtilen çözünürlük önemlidir.

4K TV İçin HDR Özelliği HDR özelliği genel olarak kameralarda karşımıza çıkarken bundan sonra teknolojinin gelişmesiyle televizyonlarda dahi görülmektedir. HDR ekran görüntünsün renk niteliğini orta, koyu ve açılmış olarak değişmektedir. 4K TV’lerde HDR 1000 şayet bu iyi bir görüntüye sahip olduğunu anlamına gelmektedir.

Puan Ver

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu