Dini Bilgiler

Hasbiyallahu Duasını Okuyanlar (2 Ay Sonra Kabul Oldu)

Hasbiyallahu Duasını Okuyanlar hakkında fazlaca sorular sorulmaktadır. Bizde bu yazımızda araştırma yaparak hasbiyallahu duası 2 ay sonra kabul oldu duayı okuyanların yorumlarını bir araya getirdik. Yazımızın devamını okumaya devam edin.

Hasbiyallahü ifadesi, “Allah benim için yeterlidir” anlamına gelmektedir. Bu ifade, Allah’a güvenmenin en güzel ifadelerinden biridir. Hasbiyallahü ifadesini sık sık tekrarlamak, kişinin Allah’a olan güvenini artırır ve her türlü zorluk ve sıkıntıda Allah’tan yardım istemesine yardımcı olur.

Hasbiyallahu Duası Nedir?

Öncelikle Hasbiyallahu duası, Tevbe Suresi’nin 129. ayetinde yer alan ve Allah’ın her şeye yeter olduğunu ifade eden bir duadır.

Hasbiyallahu Duasini Okuyanlar hakkinda
Hasbiyallahu Duasini Okuyanlar hakkinda

Hasbiyallahu Duası Arapça

حَسْبِيَ اللهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Türkçe Okunuşu

Hasbiyallahü la ilahe illa hü, aleyhi tevekkeltu ve hüve rabbül arşıl azim.

Türkçe Okunuşu

Türkçe Meali

Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın sahibidir.

Türkçe Meali

Hasbiyallahu Duası Nasıl Yapılır?

Hasbiyallahu duası, günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez, her seferinde yedi defa okunması önerilen bir duadır. Bu dua şu şekilde okunmalıdır,

"Hasbiyallahu la ilahe illa Hu, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azim." 
Bu dua, Allah'a güvenmek ve O'na sığınmak için bir vesiledir.

Hasbiyallahu Duası 2 Ay Sonra Kabul Oldu

Hasbiyallahü duası, kişinin Allah Celle Celaluhu sığınarak güç ve kuvvetini O’ndan istediği bir dua şeklidir. Bu dua her zaman kabul edilir, fakat kabulün zamanlaması kişiden kişiye değişebilir.

Bazı kişilerin 2 ay sonra kabul olduğunu belirttiği hasbiyallahü duası, kişisel bir tecrübe olduğu için detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak duaların kabul edilme zamanı, kişinin niyeti, samimiyeti ve Allah Celle Celaluhu olan yakınlığı ile doğru orantılıdır.

Hasbiyallahu Duasını Okuyanlar

Hasbiyallahu duası, pek çok sahabe ve tabiin tarafından okunmuş ve faziletlerine şahit olunmuştur. Bu duayı okuyanlardan bazıları şunlardır:

  • Hz. Ebu Bekir
  • Hz. Ömer
  • Hz. Osman
  • Hz. Ali
  • Hz. İbn Abbas
  • Hz. İbn Mes’ud

Diger Okuyanların Yorumları

  • Rabbim benim şahidimdir, sabah akşam üç önemli işimi okudum ve gerçekleşti. Bu gerçekten büyük bir mucize, lütfen dayanın ve O’nu her zaman zikredin, size dönecektir. İnşallah Allah Celle Celaluhu herkesin gönlüne göre versin.
  • Bu duayı öğrendiği ve okumaya başladığım gün hayatı değişti. Allah (Celle Celaluhu) herkese nasip etsin
  • Çok tesirli bir dua herkese tavsiye ederim. Allah (Celle Celaluhu) izniyle hayırlıysa hakkınızda oluveriyor her istenilen benim çok şükür oldu
  • Ben yaklaşık 4-5 yıldır okuyorum ne zaman ne niyetle okursam okuyayım mutlaka gerçekleşti… herkesin bu duaya ulaşabilmesi niyetiyle inşallah bir daha okuyacağım… İnşallah herkes dikkate alip okur… istifade etmek dileğiyle inşallah.

Hasbiyallahu Duası ve Faziletleri

Ebu Davud’un Sünen’inde rivayet edildiğine göre; Ebu’d-Derdâ Hazretleri (r.a) şöyle demiştir:

Sabah ve akşam vaktine ulaştığında yedişer defa “Hasbiyalla hü lâ ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-arşi’l-azim” (Ondan başka ilah yoktur. Ben O’na tevekkül ettim. O ulu arşın da sahibidir) duasını okuyan kimse, Allah’ın onu üzen her şeye karşı yeterli olmasını (bu kelimelere olan güveninde) ister sadık olsun, ister (sadık olmayıp) yalancı olsun.

Bu dua ayrıca Bediüzzaman Hazretlerinin akşam ve yatsı namazı arasında okuduğu ve yapılması çok faziletli dualardan biridir. Akşam ve yatsı namazı arası 33 kere okunur.

Ayrıca bu dua, ailenin huzur ve mutluluğu için çok önemli olan bir duadır.

Sabah Akşam 7 Kere

Hasbiyallahu duasını sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, yedişer defa okumanın büyük faziletleri vardır. Bu şekilde dua etmenin, Allah’ın yardımını ve korumasını kazanmaya, her türlü sıkıntı ve zorluktan kurtulmaya, kalbi ferahlatmaya ve huzur vermeye daha fazla vesile olacağı rivayet edilmektedir.

Samet YALÇIN

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu