Faydalı Bilgiler

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

kredi kartı blokesi nasıl kalkar ve kredi kartına konulan bloke ne zaman kalkar

Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olan kredi kartı. En son zamanlarda acil ihtiyaçlarda, taksitli ödemelerde ve otomatik fatura ödeme talimatı, gibi bir çok alanda faydası olmaktadir. Peki bu karta bloke konulursa, kredi kartı blokesi nasıl kalkar ve kredi kartına konulan bloke ne zaman kalkar, bunun gibi çok sık sorulan bu soruya yapılması gerekenleri inceleyeceğiz.

kredi kart bloke
kredi kart bloke

Genellikle kredi kartları iki sebeple bloke olur. Bunların birincisi çalıntı veya şüpheli işlem sebebiyle kart sahibi bankayı aradığı zaman hemen o anda kredi kartı bloke olur. İkinci neden ise borcu ekstresi 3 ay gibi sürede ödenmeyen kredi kartları banka yönünden kullanılmasını önlemek için karta bloke konulur.

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Kredi kartı ile Alişveriş yaptınız ve borçlandınız bu borcunuzu uzun süreli ödemediğiniz taktirde. Firma bankadan yazılı talepte bulunmaktadır. Bunun üzerine banka kredi kartı borcu nedeniyle karta bloke koyar. Bu gibi durumda yapılabilecek en iyi durum borcun ödenmesi olacaktır.

Belirtilen ücret zamanında ödenmediği takdirde adli süreç başlar. Eğer banka ile taahhütname imzalar ve buna karşın ödeme yapmazsanız. İsminize kırmızı çizgi çekilir.

Kredi Kartı Blokesi Konma Nedenleri

  1. Kayıp veya çalıntı durumu(1)
  2. Kredi kartının kopyalanması durumu
  3. Şifreyi 3 kere peş peşe yanlış girmek
  4. Kartın ATM’de unutulması
  5. Kartınızın borcu ödenmediğinde konulan bloke

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar?

Kredi kartı blokesinin kalkması ve kartı kullanmaya devam edebilmeniz için karta olan bütün borcun faiziyle beraber bankaya ödenmesi yani borcunuzu 0 lamanız gerekir. Eğerki kartın borcu tamamen ödenmese veya kartın borucunu kapatamazsanız. Ödemek için gerekli banka ile konuşup borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Aksi taktirde kartın Blokesi kalkmaz ve bu süreç daha ileriye gidebilir.

Kredi Kart Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartı blokesi kaldırma zamanı tamamıyla çalışılan bankayla ilgilidir. Bankalarda olan borcunuzu tamamıyla bitirdikten. Hemen sonra 30 dakika içerisinde bloke kaldırırken. Bazı bankalar ise bu süreci 1ile 2 aya kadar uzatabiliyor. Fakat ortalama olarak bir zaman vermek gerekirse kartın borcu bittiği andan itibaren geçen 24 (hafta sonları hariç) saatlik zaman içinde bloke kalkmaktadır.

Kayıp, çalıntı, hasarlı kart, ya da şüpheli işlem nedeniyle kredi kartını siz blok ettirmişseniz bu bloke kaldırılmaz. Güvenlik sebebiyle yeni karta başvurmanız gereklidir. Yeni kartınızın bilgileri eski kartınız ile tıpkı olacaktır. Yalnızca AA YY ve güvenlik kodu değişecektir.

Faruk Çelikkol

Ankara'da dünyaya geldim. Yıllardır haber,blog sitelerinde editörlük yapmaktayım. Gncbilgi.com'un ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu