Biyografi

Celal Şengör Serveti 2024, Ne İş Yapıyor, Şirketi Nedir?

14 mayıs 2023 tarihi itibari Celal Şengör Serveti 10 milyon dolar olduğunu belirten internet siteleri var. Ancak tam servetini bilmenin bir yolu yok değerli okurlar. Celal Şengör’ün zaten çok zengin bir ailesi var ve bu yüzden Avrupa’da çok iyi imkanlarla okuyabildi.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorar atasözü ile bu başlık için içeriğimize başlayalım. Celal Şengör akademik kariyeri ağır abilerimizden biri. Kendisi Jeoloji Profesörü olmasına karşın her konuda konuşabilmekte. Özellikle felsefe ve din konusu olduğunda mangalda kül bırakmayan profesörlerimizden. Celal Şengör serveti nedense arama motorlarında çok soruluyor.

Celal Şengör Serveti 2024

Profesör Doktor Celal Şengör’ün servetinin 14 mayıs 2023 tarihi itibari ile servetinin 300 milyon dolar olduğunu belirten internet siteleri var. Belirtilen servet bilgisi net değildir. Ancak varlıklı bir aileden geldiği bilinmektedir.

Celal Şengör Serveti300 milyon TL
Celal Şengör Serveti

Celal Şengör’ün Babasının Şirketi

Celal Şengör’ün babası Prof.Dr.İlhan Şengör. İlhan Şengör, Celal Şengör gibi bir jeolog ve akademisyendir ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. Varlıklı bir ailede dünyaya gelen Celal Şengör, eşiyle evlendikten sonra halıcılık işini bırakarak kayınbiraderleriyle birlikte Fruko-Tamek’in yönetimini devraldı.

Celal Şengör’ün Çocuğu Var Mı?

Evet, Celal Şengör’ün bir kızı var. Kızının adı Seda Şengör’dür. Celal Şengör genellikle ailesiyle ilgili özel bilgileri kamuya açıklamamayı tercih etmektedir.

Celal Şengör’ün Babası Kim

Profesör Doktor Celal Şengör’ün babası ünlü jeolog ve akademisyen Prof.Dr.İlhan Şengör. İlhan Şengör, Türkiye’nin önde gelen jeologlarından biridir ve çok sayıda akademik çalışma yürütmüştür. Aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi üyesi ve jeoloji alanında uluslararası kabul görmüş bir isimdir.

Celal Şengör Ne Buldu?

Yer bilimi ve tektonik alanlarında derin araştırmaları bulunan Celal Şengör şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuştur (1). Celal Sengör nerede ikamet ediyor? Celal Şengör Yeşilköy’de ikamet ediyor. 68 yaşındaki Celal Şengör lise tahsilini Robert Kolejinde yaptı.

Lisan tahsilini de New York  Eyalet üniversitesinde yaptı. Houston üniversitesinde de doktorasını yapan Celal Şengör Bigsby madalyasına sahiptir. Celal Şengör’ün etkilendiği filozoflar arasında Nietzche, ihsan Ketin, Charles Darwin, B. Russell, Bonapart ve Aristoteles sayılabilir (1).

Profesör Doktor Celal Şengör Tahsili

Profesör Doktor Celal Şengör, Türkiye’nin önde gelen jeologlarından biridir. Kendisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesidir. Şengör, aynı zamanda 2007 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin üyesi seçilmiştir. Şengör, 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. Üniversite eğitimini 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Doktorasını 1981 yılında İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1982-1983 yılları arasında, ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de çalışmalarına devam etmiştir.1983 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Şengör, jeoloji alanındaki araştırmaları ve çalışmalarıyla tanınmaktadır. Özellikle, Türkiye’nin jeolojik yapısı ve deprem riski konularında yaptığı çalışmalar büyük ilgi görmüştür.

Profesor Doktor Celal Sengor Tahsili
Profesor Doktor Celal Sengor Tahsili

Şengör, 1999 yılında Türkiye’de meydana gelen Marmara depremi sonrasında, depremin nedenlerini ve olası etkilerini inceleyen bir çalışma yürütmüştür. Ayrıca, Türkiye’nin jeolojik yapısı ve tarihi hakkında da birçok araştırma yapmıştır. Şengör, aynı zamanda, dünya genelindeki jeolojik olaylar ve doğal afetler hakkında da birçok makale yazmıştır.

Profesör Doktor Celal Şengör, Türkiye’deki jeoloji alanındaki çalışmalarıyla birçok ödül kazanmıştır. Bunlar arasında, 2008 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü ve 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası bulunmaktadır.

Profesör Doktor Celal Şengör’ün Serveti

Profesör Doktor Celal Şengör, Türkiye’de jeoloji alanında önde gelen isimlerden biridir. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Şengör’ün serveti ise oldukça merak edilen konulardan biridir. Şengör’ün servetinin büyük bir kısmı, İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki profesörlük görevinden elde ettiği gelirlerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, Şengör’ün yurt içi ve yurt dışındaki konferanslardan aldığı ücretler de servetinin bir bölümünü oluşturmaktadır.

Profesor Doktor Celal Sengorun Serveti
Profesor Doktor Celal Sengorun Serveti

Jeoloji alanındaki uzmanlığı nedeniyle, Şengör aynı zamanda birçok maden şirketi tarafından danışmanlık hizmeti için tercih edilmektedir. Bu da servetinin artmasına katkı sağlamaktadır. Şengör ayrıca birçok jeoloji kitabının yazarı veya editörüdür. Bu kitapların satışından elde ettiği gelirler de servetinin bir kısmını oluşturmaktadır. Şengör’ün serveti hakkında kesin bir rakam vermek mümkün olmasa da, tahmini olarak 5-10 milyon dolar arasında olduğu düşünülmektedir.

Celal Şengör’ün Serveti yazımızın sonuna geldik. Eklemek istediğiniz yorumunuz varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Ayrıca daha fazla yazı için gncbilgi.com linkine tıklayabilirsiniz.

GNC Bilgi

GNCBilgi.com'un ilk ve yönetici yazarı olan GNC Bilgi adlı yazar, GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde içerik oluşturmakla beraber tüm site yönetiminden sorumludur.GNCBilgi, birden fazla kategoride doğru, tarafsız ve nesnel bilgiyi son ziyaretçiye ulaştırabilmek için çaba sarf eder. GNCBilgi'nin ilk ve tüm yetkiye sahip olan GNC Bilgi adlı yazarıysa GNCBilgi.com içerisindeki tüm kategorilerde en nesnel, özgün ve doğru bilgiyi aktarmakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu